گلدن رتریور

گلدن رتریور

گلدن رتریور
گلدن رتریور
گلدن رتریور

 

 • باهوش ، دوستانه و فداکار

 • قد : بین 58 تا 61 سانتیمتر در نرها و بین 55 تا 57 سانتیمتر در ماده ها 

 • وزن : بین 29 تا 34 کیلوگرم در نرها و بین 25 تا 29 کیلوگرم در ماده ها 

 • طول عمر : 10 تا 12 سال

 • گروه : ورزشی

گلدن رتریور، یک سگ شکاری زیبای اسکاتلندی است که در بین محبوب ترین نژادهای سگ آمریکا قرار دارد. آنها در شکار و کارهای میدانی، کارگران جدی هستند و به عنوان راهنما برای نابینایان و در جستجو، امداد و نجات و همچنین در رقابت های اطاعت پذیری و سایر رویدادهای رقابتی، از کار خود لذت می برند و هنگامی که در محل کار نیستند نیز عشق دوستانه ای به زندگی دارند.

گلدن رتریور یک سگ قوی و عضلانی و دارای اندازۀ متوسط است که پوشش طلایی متراکم و درخشان آن معروف است و نام این نژاد نیز از همین پوشش گرفته شده است. مشخصۀ این نژاد، سر بزرگ با چشمان دوستانه و باهوش، گوش های کوتاه و پوزه مستقیم است. گلدن ها در حرکت، با قدم های یکنواخت و قدرتمند راه می روند و همانطور که علاقه مندان این نژاد می گویند، دم پر مانند خود را به عنوان یک “عمل شادمانه” حرکت می دهند. کاملترین سوابق مربوط به رشد گلدن رتریور، در کتاب هایی که از سال 1835 تا حدود سال 1890 توسط شکاربان ها در املاک گوئیزوکن لرد تویت موث در اینورنس-شایر اسکاتلند نگهداری شده است، به ثبت رسیده است. در سال 1952، خواهرزاده بزرگ لرد تویت موث، ششمین ارل ایلچستر که مورخ و ورزشکار بود این سوابق را که از اجداد وی به جا مانده بود منتشر کرد. این اسناد تأیید واقعی داستانهایی بودند که از نسل های قبل منتقل شده بود. گلدن ها سگ های خانوادۀ قابل اعتماد و مشتاق لذت هستند که آموزش آنها نسبتاً آسان است. نگاه آنها به زندگی، یک رویکرد شاد و بازیگوش است و این رفتار مربوط به توله سگها را در بزرگسالی نیز حفظ می کنند. این سگ های پرانرژی و قوی از بازی در فضای باز لذت می برند. برای نژادی که ساخته شده است تا برای ساعت ها، مرغابی ها را از آب بگیرد، شنا و آوردن اشیاء، سرگرمی های طبیعی محسوب می شود.

ظاهر عمومی سگ گلدن رتریور

یک سگ با بدن متقارن، قدرتمند و فعال است که به خوبی با دیگران کنار می آید، پاهای آن نه بسیار کوتاه و نه بلند است، رفتار دوستانه ای به نمایش می گذارد و دارای شخصیتی مشتاق، هوشیار و با اعتماد به نفس است. در درجه اول یک سگ شکارچی است و در شرایط سخت کار خود را نشان می دهد. در ظاهر کلی، تعادل و راه رفتن آن بیشتر از مولفه های دیگر آن به چشم می آید. مشکل – هرگونه انحراف از ایده آل شرح داده شده که به نحوی با هدف نژاد تداخل می کند و یا خلاف شخصیت نژاد است باید مشکل تلقی شود.

تاریخچه سگ گلدن رتریور

مهمترین نام در تاریخچۀ اولیه گلدن رتریور، دادلی مارجوریبنک، اولین لرد تویت موث است، که در زمان سلطنت ویکتوریا، این نژاد را در ارتفاعات اسکاتلند پرورش داد. طی 50 سال بین سالهای 1840 و 1890، تویت موث با وسواس زیاد تاثیرات پرورش های خود را برای ایجاد یک سگ ایده آل جهت استفاده در املاک گوئیزوکن خود در ارتفاعات اینورنس-شایر، اسکاتلند، ثبت و مستند سازی کرد. تویت موث یک سگ می خواست که مناسب برای آب و هوای بارانی و زمین های ناهموار آن منطقه باشد، از این رو او نژاد “رتریور زرد” خود و یک نژاد که اکنون منقرض شده است یعنی “تویت واتر اسپنیل” را با هم ادغام کرد. نژاد ایریش ستر و بلاد هاند نیز به این ترکیب اضافه شدند.

تاریخچه گلدن رتریور

یک مورخ با تحسین می نویسد: “با گذشت چندین نسل از این نژاد گیری هوشمندانه، تویت موث یک نژاد سازگار از رتریورهای کار استثنایی ایجاد کرد”. با کمی اصلاح بیشتر پس از زمان تویت موث، نژاد گلدن رتریور به عنوان یک هدیه ماندگار از اشرافهای عاشق شکار به نسل سگ ها ارائه گردید.

نژاد گلدن، اولین بار در سال 1908 در یک نمایش سگهای بریتانیایی دیده شد، و نمونه های خوبی از این نژاد تقریبا از همان زمان، از طریق کانادا به آمریکا وارد شد. شکارچیان ورزشی از مفید بودن این نژاد قدردانی می کردند، طرفداران نمایش، شیفتۀ زیبایی و جذابیت آن بودند و همگان تحت تأثیر خلق و خوی شیرین و معقول گلدن قرار می گرفتند.

نژاد گلدن رتریور از ابتدای ورود به آمریکا مورد تحسین قرار گرفت، اما محبوبیت واقعی این نژاد در دهه 1970 میلادی، یعنی دوران رئیس جمهور جرالد فورد و گلدن زیبای او به نام لیبرتی، به وقوع پیوست.

تغذیه سگ گلدن رتریور

یک غذای سگ با کیفیت بالا و مناسب برای سن سگ (توله سگ، بزرگسال و سالخورده) تمام مواد مغذی مورد نیاز این نژاد را تامین می کند. برخی از گلدن ها ممکن است اضافه وزن داشته باشند، بنابراین کالری و وزن بدن سگ خود را تحت نظر داشته باشید. اگر تصمیم دارید به سگ خود تشویقی بدهید، این کار را با میانه روی انجام دهید. استفاده از خوراکی های تشویقی می تواند کمک مهمی در آموزش باشد، اما استفادۀ زیاد از آنها باعث چاقی می شود. از دادن غذاهای باقی ماندۀ سفره به سگتان، اگر نه کاملا، اما بطور خاص از دادن استخوانهای پخته شده و غذاهای دارای چربی زیاد، اجتناب کنید. اطلاعات خود را درباره اینکه کدام یک از غذاهای انسانی برای سگ ها بی خطر هستند، بالا ببرید. اگر در مورد وزن یا رژیم نژاد گلدن خود نگرانی دارید، با دامپزشک خود مطرح کنید.

آراستن سگ گلدن رتریور

گلدن ها ریزش موی شدیدی دارند و یک یا دو بار در سال پوشش ضخیم و دافع آب خود را از دست می دهند و در طول سال نیز بطور مداوم ریزش دارند. در بیشتر مواقع، برس زدن خوب با یک برس صاف کننده (اسلیکر براش) یک بار یا دو بار در هفته، بخش زیادی از موهای مرده را قبل از اینکه فرصتی برای افتادن روی مبلمان پیدا کنند، تمیز می کنند. در زمان ریزش های شدید، این جلسات برس زدن به یکی از وظایف روزانه تبدیل می شود.

حمام به شل شدن موهای مرده کمک می کند، اما قبل از شروع برس زدن، موهای سگتان باید کاملاً خشک شود. در غیر این صورت، گلدن ها تنها به حمام های گاه به گاه برای تمیز نگه داشتن آنها نیاز دارند. مانند همه نژادهای دیگر، ناخن های گلدن ها نیز باید مرتباً کوتاه شوند.

تمرین سگ گلدن رتریور

مانند اکثر نژادهای ورزشی، گلدن ها نیز به ورزش روزانۀ زیادی نیاز دارند. یک گلدن که ورزش کافی نداشته باشد، احتمالاً درگیر رفتارهای نامطلوب خواهد شد. گلدن ها همراهان خوبی در مسافتهای طولانی و دوچرخه سواری هستند، اگرچه قبل از شروع فعالیت های پر فشار که ممکن است باعث ایجاد تنش در استخوان ها و مفاصل سگ شود، توصیه می شود که با یک دامپزشک مشورت کنید.

بسیاری از گلدن ها در سفرهای شکار یا در تمرین های میدانی و همچنین در ورزش های مربوط به سگها مانند چابکی، اطاعت و ردیابی پیگیری، ورزش و تمرین خود را با لذت و خوشحالی انجام می دهند.

آموزش سگ گلدن رتریور

مانند همه نژادها، کلاسهای زودهنگام اجتماعی شدن و آموزش توله سگها، برای این نژاد نیز توصیه می شود. قرار دادن توله سگ به آرامی در معرض طیف گسترده ای از افراد، مکان ها و موقعیت های بین سنین هفت هفتگی تا چهار ماهگی به گلدن کمک خواهد کرد تا به یک سگ بالغ خوددار و خوش رفتار تبدیل شود. کلاس های آموزش توله سگها به عنوان بخشی از فرایند جامعه پذیری عمل می کند و به صاحب کمک می کنند تا عاداتهای بدی که ممکن است در حال رشد باشند را بشناسد و تصحیح کند.

آموزش اطاعت پذیری پیوند بین سگ و صاحب را تقویت می کند – یک گلدن چیزی بیشتر از خوشحال کردن صاحب خود را نمی خواهد-. گلدن رتریور، اهل بیرون رفتن، وفادار و مشتاق انجام پیشنهادات شما است و این امر باعث می شود آموزش آنها بسیار آسان شود.

سلامت سگ گلدن رتریور

گلدن ها معمولاً سگهای سالمی هستند و پرورش دهندگان مسئول معمولا این نژاد را از نظر مبتلا شدن به این بیماریهایی از جمله مشکلات زانو و دیسپلازی مفصل ران، بیماریهای چشمی مانند آب مروارید سنین پایین، یووییت پیگمانتی و آتروفی پیشرونده شبکیه و همچنین برخی از بیماری های قلبی، از جمله تنگی آئورت غربالگری می کنند. گوش های گلدن ها باید بصورت هفتگی برای علائم عفونت بررسی شوند، و دندان ها نیز باید بطور مرتب مسواک زده شوند.

 

تست های بهداشتی توصیه شده :

 • ارزیابی مفصل ران
 • ارزیابی زانو
 • معاینه قلب
 • ارزیابی چشم
 • ارزیابی پوست و مو
 • لیپوفاسینوز مغزی عصبی 10 (NCL10)

گلدن رتریور

سگ گلدن رتریور

خرید سگ گلدن رتریور

خرید نژاد سگ گلدن رتریور

خرید گلدن رتریور

قیمت گلدن رتریور

قیمت توله گلدن رتریور

قیمت و خرید گلدن رتریور نر

قیمت و خرید گلدن رتریور ماده

گلدن رتریور