چی واوا Chihuahua

چی واوا Chihuahua

چی واوا
چی واوا
چی واوا

 

  • جذاب ، سرزنده و ظریف

  • قد : بین 13 تا 20 سانتی متر

  • وزن : بین 1 تا 3 کیلوگرم

  • طول عمر : 14 تا 16 سال

  • گروه : عروسکی

چي واوا، سگی ریزاندام، با شخصیتی بزرگ است. این سگها، به عنوان سمبل ملی مکزیک از جمله سگهای اصطلاحا “جیبی یا کیسه ای” هشیار و سرگرم کننده هستند که در میان قدیمی ترین نژادهای قاره آمریکا قرار می گیرند و پیشینۀ آنها به پادشاهی های باستانی دوران پیش از کلمبیا باز می گردد.

چي واوا سگی متوازن و ظریف است که رفتارهایی شبیه تریر دارد و وزن آن معمولا بیشتر از 3 کیلوگرم نیست. سر گرد “سیبی شکل” آن یکی از مشخصه های این نژاد است. گوش های ایستادۀ بلند و چشمان درشت و درخشندۀ آنها، کاملاً به چشم می آیند. پوشش آنها در رنگ ها و الگوی های مختلفی دیده می شوند و می توانند بلند یا کوتاه باشند. انواع مختلف آنها تنها از نظر پوشش با هم متفاوت هستند. 

چي واوا دارای وفاداری، جذابیت و رفتارهای سگهای بزرگ است. حتی سگ های کوچک نیز به آموزش احتیاج دارند و بدون این آموزشها، این شیطان باهوش مانند ناپلئون کوچکی بر خانوادۀ شما حاکم خواهد بود. چي واوا به عنوان یک سگ جمع و جور و با اعتماد به نفس، برای زندگی شهری ایده آل است. آنها کوچک تر از آن هستند که در هنگام بازی با بچه ها موجب سلب آسایش دیگران شوند. در هوای سرد باید از آنها مراقبت ویژه ای صورت گیرد، اما چي واواها سازگارپذیر هستند -تا زمانی که بتوانند بر روی پاهای شما اوقات خوبی را بگذرانند-.

ظاهر عمومی سگ چی واوا

چی واوا، یک سگ کوچک جمع و جور و پرتحرک، هشیار و پر سرعت، با ظاهر شاداب و دارای خصوصیات رفتاری تریرها است. چي واوا در دو نوع دیده می شود: دارای پوشش بلند و پوشش کوتاه.

تاریخچه سگ چی واوا

سگهایی شبیه به چی واوا، در تزئینات آثار باستانی تمدنهای گمشده در سراسر جهان دیده شده اند. تجارت بین فرهنگهای باستان گسترده تر از آنچه قبلا فرض می شد، بوده است، بنابراین جای تعجب نیست که انواع مختلف سگهای مشابه، ریشه در مکانهای دور دست داشته باشند. 

با این حال، اینکه چي واوا چگونه برای اولین بار به مردمان مکزیک رسید، یک راز ماقبل تاریخ است. ما می دانیم که وقتیکه “تولتک ها” در حدود هزاران سال قبل در مکزیک زندگی می کردند، نژاد مورد انتخاب آنها، “تِچی چی”، جد بزرگتر و سنگین تر چی واوای امروزی بود.

تاریخچه سگ چی واوا

آزتک ها در قرن دوازدهم، تولتک ها را مغلوب کردند. مورخان تایید می کنند که آزتک ها با اصلاح “تچی چی”، آن را به یک سگ کوچکتر و سبک تر تبدیل کردند. زمانی که فاتحان اسپانیایی در دهۀ 1500 میلادی، تمدن آزتک را سرنگون کردند، “تچی چی” آنچنان با فرهنگ آزتکها یکپارچه شده بود که یکی از گنج های مهم “مونتزوما” (یکی از فاتحان آمریکای جنوبی) محسوب می شد خصوصا که فرض شده بود بعد از فتح “کُرتز”، برای همیشه از دست رفته است.

اما سگهای کوچک جان سخت در دهکده های دور افتاده زندگی می کردند و در اواسط دهه 1800، هنگامی که آمریکایی ها به این نژاد علاقه مند شدند، نمونه های زیادی را در ایالت چی هُواهُوا پیدا کردند. به این ترتیب بود که این بازمانده از دو تمدن گمشده، تحت عنوان “چی هُواهُوا” یا “چي واوا” شهرت جهانی یافت. اولین چي واوای ثبت شده در AKC، سگ كوچكی به نام بیپی بود که در سال 1908 ثبت شد.

رهبر دستۀ معروف “خاویر کوگات” در دهه های 40 و 50 میلادی کارهای بسیاری برای محبوبیت چي واواها انجام داد. اخیراً، این اجراکنندگان طبیعی، در نمایش های “بریولی هیلز چی هوا هوا” لگالی بلوند” و “سکس اند سیتی” نگاهها را به خود جلب کرده اند. تیم بیس بال لیگ برتر “ال پاسو”، تگزاس، نام “چي هوا هوا” را برای خود انتخاب کرده است.

تغذیه سگ چی واوا

یک غذای سگ دارای کیفیت بالا و متناسب با سن سگ (توله سگ، بزرگسال و سالخورده) تمام مواد مغذی مورد نیاز این نژاد را خواهد داشت. برخی از چی وا واها مستعد ابتلا به اضافه وزن هستند، بنابراین میزان کالری و وزن بدن سگ خود را تحت نظر داشته باشید. استفاده از خوراکیهای تشویقی می تواند کمک مهمی در آموزش باشد، اما استفادۀ بیش از حد از آنها می تواند باعث چاقی شود.

 تا حد ممکن از دادن غذاهای باقیماندۀ سفره، به ویژه، استخوانهای پخته شده و غذاهای دارای چربی زیاد، اجتناب کنید. درباره اینکه کدامیک از غذاهای انسانی برای سگ ها بی خطر هستند، بیشتر بیاموزید. اگر در مورد وزن یا رژیم غذایی سگ خود نگرانی دارید، با دامپزشک خود در میان بگذارید.

آراستن سگ چی واوا

دو نوع پوشش چي واواها، نیازهای مراقبتی کمی متفاوتی دارند. چي واواها با پوشش صاف فقط به برس کشیدن گاه به گاه و حمام منظم نیاز دارند تا ظاهراً محکم تر به نظر برسد ، در حالی که انواع دارای پوشش بلند آن، باید حداقل هفته ای یکبار پوشش آنها برس کشیده شود تا از هرگونه درهم رفتگی موها جلوگیری کنید. ناخن های هر دو گونه چی واوا باید به طور مرتب کوتاه شوند. 

مراقبت خوب از دندانها ضروری است و باید شامل مسواک زدن مرتب دندانهای سگتان باشد، همچنین دامپزشکتان می تواند به عنوان بخشی از یک برنامه مراقبت از دندانها، توصیه هایی را به شما ارائه دهد. گوش های چي واوا را مرتباً بررسی کنید و هرگونه جرم یا مواد اضافی را برای جلوگیری از عفونت گوش، خارج کنید.

تمرین سگ چی واوا

چي واوا عاشق دویدن و بازی است و معمولاً در یک فضای بسیار کوچک می تواند به اندازه کافی ورزش کند. معمولاً دویدن به دور افراد و دنبال کردن آنها، ورزش کافی برای این نژاد کوچک را فراهم می کند.

 پیاده روی های کوتاه و آهسته می تواند سگ شما را در وزن و شرایط مناسب قرار دهد. از تمرین دادن بیش از حد چي واوا خودداری کنید. اگر سگ شما نفس نفس می زند و برای ادامه دادن نیاز به تلاش زیاد دارد، وقت آن است که او را بلند کرده و به خانه ببرید.

آموزش سگ چی واوا

چي واوا یک سگ کوچک بسیار هوشیار و دارای هوش بالا است. او مشتاق راضی نگه داشتن صاحبان خود است و به شیوه های آموزش مثبت پاسخ می دهد. به نظر می رسد چي واواها نسبت به جذابیت خود آگاه هستند و به تدریج می آموزند که چگونه کار خود را پیش ببرند. از همان ابتدا باید این حقیقت را اعمال کنید که شما در مرتبۀ بالاتری هستید. 

هرگز اجازه ندهید توله سگ چي واوا هر کاری که در بزرگسالی غیرقابل قبول است، انجام دهد. آنها می توانند کمی روحیه “تریرها” را داشته باشند، بنابراین هنگام آموزش یک روش محکم اما ملایم لازم است. آنها می توانند در تمرینات اطاعت پذیری و سایر ورزشهای مربوط به سگها، عالی باشند.

سلامت سگ چی واوا

اکثر چي واواها سگهای کوچک سالمی هستند، اما برخی از مشکلات ژنتیکی وجود دارد که می تواند روی این نژاد تأثیر بگذارد. شما باید سگ خود را از یك پرورش دهنده ای انتخاب كنید كه غربالگری سلامت ژنتیكی را به طور مرتب بر روی تمام نمونه ها انجام می دهند تا اطمینان حاصل شود كه توله سگهای پروش یافته تا حد ممکن از نظر ژنتیکی سالم هستند. برخی از مواردی که احتمالاً می تواند روی چی واواها تأثیر بگذارد شامل بیماریهای احتمالی قلبی (مشکلات شریانی، بیماری دریچه میترال)، بیماری چشمی و دررفتگی مفاصل (شُل بودن کاسۀ زانو)، است. وقوع صرع ایدیوپاتیک نیز در این نژاد دیده شده است.

 

تست های بهداشتی توصیه شده :

  • معاینه قلب
  • ارزیابی چشم
  • ارزیابی پتلا

شیواوا

شی هواهوا

شیهواهوا

شیهوا

شی هوا

شی واوا

سگ شیواوا 

آیا میدانستید؟!

چي واواها رفتار قبیله ای دارند و همراهی با نژاد خودشان را ترجیح می دهد.

تصویر سگهایی که شبیه به چي واوای مدرن هستند، در نقاشی های باستانی مکزیک دیده می شوند.

تولتک ها، که در اوایل قرن نهم میلادی در جایی که اکنون مکزیک است، زندگی می کردند، دارای نژادی به نام “تِچی چی” بودند. این نژاد که بومی آمریکای مرکزی قلمداد می شود، نیاکان چي واوایی است که امروزه وجود دارد.

چی واوا