مالتیز Maltese

مالتیز Maltese

مالتیز Maltese
مالتیز Maltese
مالتیز Maltese

 

  • مهربان ، بازیگوش و جذاب

  • قد : بین 18 تا 23 سانتی متر 

  • وزن : بین 2 تا 4 کیلوگرم

  • طول عمر : 12 تا 15 سال

  • گروه : عروسکی

مالتیز کوچولو، “سگ باستانی مالت” (Ye Ancient Dogge of Malta)، هنگامیکه کتاب مقدس در حال تدوین بود در ناز و نعمت بسر می برد. مالتیزها که به خاطر موی نمایشی و بلندشان معروف هستند، همراهان عروسکیِ بازیگوش، جذاب و سازگار محسوب می شوند.

مالتیزها، سگ های عروسکی مهربان با وزنی کمتر از چهار کیلو هستند که توسط یک پوشش بلند، صاف و ابریشمی پوشیده شده اند. در زیر پوشش تماماً سفید، حرکت بدنی جمع و جور با راه رفتنی صاف و بدون تقلا وجود دارد. تصویر کلی نشان دهنده ظرافت و تعادل آزاد است. چهره قوی مالتیز – با چشم های بزرگ و مشکی و بینی محکم سیاه – می تواند بر سخت ترین احساسات غلبه کند. 

با وجود رفتار اشرافیشان، مالتیزها حیوانات خانگی سرسخت و سازگاری هستند. آن ها سگ های نگهبان هشیاری هستند که با وجود شکل عروسکی جذابشان، نترس بوده و در مسابقات چابکی، ورزشکاران کوچک این بازی ها می باشند. مالتیزها ریزش موی کمی دارند، زیاد عمر می کنند و از پیدا کردن دوستان جدید در هر سنی خوشحال می شوند. بعضی اوقات سرسخت و خود رای می شوند. آنها به آموزش های مبتنی بر پاداش به خوبی پاسخ می دهند.

ظاهر عمومی سگ مالتیز

مالتیز یک سگ عروسکی است که از سر تا پا با پوششی از موهای بلند و ابریشمی و سفید پوشانده شده است. اومهربان و با محبت است، در کار مشتاق و پرتحرک می باشد و علی رغم اندازه اش، از قدرت و نشاط لازم برای یک همراهی رضایت بخش برخوردار است. اندازه: وزن زیر 4 کیلو، مالتیز با وزن 2 تا 3 کیلو ارجحیت دارد.

تاریخچه سگ مالتیز

مالت در 97 کیلومتری جنوب سیسیل، در وسط دریای مدیترانه قرار گرفته است. در زمان های قدیم، این جزیره چهارراهی برای زائران، دریانوردان و بازرگانان ثروتمند از سه قاره بود. در سال 3500 قبل از میلاد مالت یک بندر پر رونق و کرسی اقتصاد و فرهنگ بود.

طی یک دوره 2000 ساله که از 1500 سال قبل از میلاد شروع شد، این دروازه استراتژیک توسط موجهای پیاپی سازندگان امپراتوری دریایی – فنیقی ها، یونانی ها، کارتاژی ها، رومی ها، اعراب و نرمان ها – فتح و اشغال شد و این جزیره برای آنها کالاهای گرانبهایی مانند ادویه، ابریشم، سنگهای قیمتی و سگ های دست آموز کوچک سفید که مورد علاقه بانوان در سراسر جهان بود را به ارمغان می آورد. این احتمال وجود دارد که مالتیزها توسط فنیقیان، که قبل از ظهور یونان حاکم بر دریای مدیترانه بودند، به مالت معرفی شده است.

یونانیان قرن چهارم و پنجم قبل از میلاد مجذوب زیبایی هندسی مالتیز شدند و میراث غنی ای از گنجینه های مخصوص نژاد را به جای گذاشتند: “سگ ملیتایی” (Melitaie Dog) که به روی سرامیک هایی از عصر طلایی (Golden Age) به تصویر کشیده شده است، و ارسطو علی رغم جثه کوچک این سگ، از آن به عنوان “کاملاً متناسب” یاد می کند.

اشراف امپراتوری روم نقش نماد وضعیت مالتیز و بیانیه مد را تکمیل کردند. یک خانم رومی بدون “سگ خانم های رومی” که از آستین یا سینه او زیر چشمی به بیرون نگاه می کردند، کاملاً پوشیده نبود. حتی امپراتور خشن کلودیوس تسلیم جذابیت این نژاد شده بود. مالتيز در افسانه ها، اشعار و داستان هاي رومي يك نقش ماندگار بود كه در آن ها این نژاد نماد وفاداري به حساب می آمد. یک افسانه مربوط می شود به پولس مقدس (Saint Paul)، از رسولان اوایل دوران مسیحیت. اعمال رسولان (بخشی از کتاب انجیل) از غرق شدن کشتی پولس مقدس در مالت نقل می کند، جایی که او به طور معجزه آسایی پدر فرماندار رومی این جزیره، پوبلیوس، را شفا داد. بر طبق این داستان، پوبلیوس برای سپاسگذاریبه پولس یک مالتیز تقدیم کرد.

پس از سقوط روم، این پرورش دهندگان چینی بودند که مالتیزها را از انقراض در قرون تاریک اروپا حفظ کردند. چینی ها با نژادهای عروسکی بومی خود ترکیب های معقولی را انجام دادند و مالتیزهای با طراوت تر را به اروپا صادر کردند. با جذابیت های بی نظیر و چشم نواز بودنش، جای تعجب نیست که مالتیز از همان آغاز در نمایش های سگ ها حضور داشت. در اولین نمایش در وست مینستر نیویورک، در سال 1877، این نژاد به عنوان سگ شیر مالتی (Maltese Lion Dog) به نمایش گذاشته شد.

تغذیه سگ مالتیز

مالتیز نسبت به غذای سگ با کیفیت بالا باید عکس العمل خوبی نشان دهد، خواه غذای آماده یا غذای خانگی مورد تایید دامپزشکتان. هر رژیم غذایی باید متناسب با سن سگ (توله سگ، بزرگسال یا سالخورده) باشد. برخی از سگ ها مستعد اضافه وزن هستند، بنابراین کالری دریافتی و وزن بدن سگ خود را زیر نظر داشته باشید.

 مواد خوراکی که به عنوان تشویقی به سگ ها داده می شود می تواند کمک مهمی در آموزش باشد، اما دادن زیاد آن می تواند باعث چاقی شود. یاد بگیرید کدام غذای انسانی برای سگ ها بی خطر است، و کدام نه. اگر در مورد وزن یا رژیم سگ خود نگرانید، با دامپزشک خود مشورت کنید. آب تمیز و تازه باید همیشه در دسترس باشد.

آراستن سگ مالتیز

پوشش بلند و سفید مالتیز چشم نواز و باشکوه است. برای جلوگیری از درهم تنیدگی و ژولیدگی، نیاز به برس کشیدن روزانه و شانه کردن عمیق تا سطح پوست دارند. همچنین مالتیزها باید از حمام و نرم کننده مو بصورت منظم برخوردار باشند تا موهایشان بهترین حالت را داشته باشد. رشد ناخن های آن ها بسیار زیاد است و به همین دلیل باید به طور مرتب کوتاه شوند. گوش های آنها را بصورت هفتگی بررسی کنید و موهای زائد یا واکس داخل گوش و هر نوع آلودگی جمع شده را تمیز کنید.

 از آنجاییکه مالتیزها در سنین بالا مستعد ابتلا به بیماری های دندانی هستند، دندان های آنها باید مرتباً مسواک زده شود – در حالت ایده آل همان موقع که موی آن ها را برس می کشید. اگر سگ دارای لکه های اشک بیش از حد در اطراف چشم باشد، مراجعه به دامپزشک برای تعیین علت احتمالی توصیه می شود.

تمرین سگ مالتیز

مالتیزها پر از انرژی هستند اما برای حفظ سلامتی و شادابی فقط به ورزش گاه و بیگاه نیاز دارند. پیاده روی روزانه با صاحب خود و یا جست و خیز در حیاط محصور، یا حتی در داخل خانه، معمولاً برای حفظ سلامتی آن ها کافی است.

آموزش سگ مالتیز

مالتیزها بسیار باهوش هستند و در طی قرن ها با بودن در کنار انسان ها آموخته اند، آنچه را که می خواهند دقیقاً چگونه از انسان ها بدست آورند.

 مهم است که با آموزش آنها هماهنگ باشید. مالتیزها ورزشکار و با استعداد هستند و به عنوان همراهان مسابقه ای در ورزش های مخصوص سگ ها همانند اطاعت یا چابکی انتخاب سرگرم کننده می باشند. آنها می توانند سرسخت و مصمم باشند، اما به روشهای مثبت تمرین خوب پاسخ می دهند.

سلامت سگ مالتیز

مالتیز یک نژاد سالم با مشکلات سلامتی کم است و معمولاً به خوبی تا دو رقم زندگی می کند. پرورش دهندگان مسئول، حیوان خود را برای مشکلاتی مانند لوکساتین پاتلا و ناهنجاری های قلبی مانند PDA (patent ductus arteriosus) بررسی می کنند. توصیه می شود توله سگ های مالتیز برای اسید صفراوی آزمایش شوند تا از مشکلات مادرزادی کبدی مانند شانت کبد (liver shunt) و دیسپلازی میکرو عروقی (MVD) پیشگیری شود. وجود آنسفالیت (encephaltis) پیشرفته (با عنوان GME) در مالتیزها گزارش شده است. 

در این زمان، هیچ آزمایش غربالگری در دسترس نیست. انجمن مالتیز آمریکا در حال همکاری با محققان است تا در آینده ای نزدیک پاسخ هایی پیدا کند و یا شاید یک آزمایش ژنتیکی ارائه دهد. مانند سایر نژادهای عروسکی، نگهداری از دندان ها از اهمیت بالایی برخوردار است و باید روزانه دندان های مالتیزها را با خمیردندان مخصوص سگ ها و همچنین تمیز کننده های معمول در دامپزشکی ها مسواک بزنید.

 

تست های بهداشتی توصیه شده :

  • ارزیابی پاتلا
  • معاینه قلب

آیا میدانستید؟!

اولین مالتیز نمایش داده شده در آمریکا سفید بود و در اولین نمایش سگ های باشگاه پرورش دهندگان وست مینستر در سال 1877 به عنوان سگ شیر مالتی (Maltese Lion Dog) لیست شد.

یک نمونه خوب از مالتیز در فایوم در مصر کشف شده است، که بعید نیست نشان دهنده این باشد که مصریان این گونه نژادی را عبادت می کرده اند.

در زمان پولس رسول، فرماندار رومی مالت، پوبلیوس، یک مالتیز به نام ایسا (Issa) داشت که بسیار مورد علاقه اش بود؛ در این ارتباط، مارکوس والریوس مارتیالیس شاعر، این دلبستگی را در یکی از قطعات مشهور خود آورده است.

مالتیز Maltese

سگ مالتیز
سگ مالتیز قیمت
سگ مالتیز کراس
سگ مالتیز
سگ مالتیز عروسکی
سگ مالتیز مینیاتوری
سگ مالتیز شیتزو
سگ مالتیز کراس عروسکی
سگ مالتیز دیوار
سگ مالتیز فروشی
سگ مالتیز کراس قیمت
سگ مالتیز قیمت
سگ مالتیز قیمت دیوار
سگ مالتیز قیمت مناسب
سگ مالتیز قيمت
سگ شیتزو مالتیز قیمت
سگ مالتیز کراس قیمت
سگ جیبی مالتیز قیمت
سگ مالتیز تریر قیمت
سگ مالتیز مینیاتوری قیمت
سگ مینی مالتیز قیمت
سگ مالتیز کراس
سگ مالتیز کراس عروسکی
سگ مالتیز کراس قیمت
سگ مالتیز کراس عروسکی قیمت
سگ مالتیز کراس مینیاتوری
عکس سگ مالتیز کراس
سگ نژاد مالتیز کراس
خصوصیات سگ مالتیز کراس
غذای سگ مالتیز کراس
قیمت توله سگ مالتیز کراس
سگ مالتیز
سگ مالتیز کراس
سگ مالتیز
سگ مالتیز عروسکی
سگ مالتیز مینیاتوری
سگ مالتیز شیتزو
سگ مالتیز کراس عروسکی
سگ مالتیز دیوار
سگ مالتیز فروشی
سگ مالتیز کراس قیمت
سگ مالتیز عروسکی
سگ مالتیز عروسکی نی نی سایت
سگ مالتیز عروسکی
سگ مالتیز عروسکی خرید
سگ مالتیز عروسکی اصیل
سگ مالتیز عروسکی دیوار
قیمت سگ مالتیز عروسکی دیوار
عکس سگ مالتیز عروسکی
سگ مالتیز کراس عروسکی
سگ شیتزو مالتیز عروسکی
سگ مالتیز مینیاتوری
سگ مالتیز مینیاتوری
سگ مالتیز مینیاتوری نر
خرید سگ مالتیز مینیاتوری
سگ نژاد مالتیز مینیاتوری
عکس سگ مالتیز مینیاتوری
قیمت سگ مالتیز مینیاتوری دیوار
سگ مالتیز کراس مینیاتوری
مشخصات سگ مالتیز مینیاتوری
قیمت توله سگ مالتیز مینیاتوری
سگ مالتیز شیتزو
سگ مالتیز شیتزو قیمت
سگ شیتزو مالتیز عروسکی
سگ شیتزو مالتیز خرید
سگ مالتیز و شیتزو
صدای سگ شیتزو مالتیز
سگ نژاد شیتزو مالتیز
قیمت سگ شیتزو مالتیز اصیل
قیمت سگ شیتزو مالتیز عروسکی
مشخصات سگ شیتزو مالتیز
سگ مالتیز کراس عروسکی
سگ مالتیز کراس عروسکی قیمت
سگ مالتیز دیوار
سگ مالتیز دیوار اصفهان
قیمت سگ مالتیز دیوار
خرید سگ مالتیز دیوار
سگ مالتیز در دیوار
فروش سگ مالتیز دیوار
قیمت سگ مالتیز عروسکی دیوار
خرید سگ شیتزو مالتیز دیوار
سگ مالتیز فروشی
سگ مالتیز فروشی دیوار
سگ مالتیز فروش
سگ نژاد مالتیز فروشی
توله سگ مالتیز فروشی
سگ شیتزو مالتیز فروشی
سگ جیبی مالتیز فروشی
سگ مالتیز تریر فروشی
سگ عروسکی مالتیز فروشی
سگ مالتیز کراس قیمت
قیمت توله سگ مالتیز کراس
قیمت سگ نژاد مالتیز کراس
سگ مالتیز کراس عروسکی قیمت
قیمت سگ مالتیز کراس به تومان
قیمت سگ شیتزو مالتیز کراس