سیبرین هاسکی

سیبرین هاسکی

سیبرین هاسکی
سیبرین هاسکی
سیبرین هاسکی

 

  • بازیگوش ، وفادار و برونگرا

  • قد : بین 53 تا 60 سانتیمتر در نرها و بین 51 تا 56 سانتیمتر در ماده ها 

  • وزن : بین 20 تا 27 کیلوگرم در نرها و بین 16 تا 23 کیلوگرم در ماده ها 

  • طول عمر : 12 تا 14 سال

  • گروه : کاری

سگ سیبرین هاسکی ، یک سگ سورتمه ای با اندازۀ متوسط و دارای پوشش ضخیم و استقامت عالی است که برای کار در دسته های سگ و کشیدن بارهای سبک با سرعت متوسط در مناطق گستردۀ یخ زده، ساخته شده است. این نژاد شمالی، مهربان و باریک بین است.

چشمهای بادامی-شکل، با اندازۀ متوسط و براق سگ سیبرین هاسکی می تواند به رنگ قهوه ای یا آبی و گاهی اوقات هر یک از چشمها به یک رنگ باشد، چشمها، ظاهری زیرک اما مهربان و کمی شیطان را منتقل می کنند. سیبرین ها به داشتن پاهایی سریع و چابک و با گامهای قدرتمند اما نرم و راحت شناخته می شوند. با داشتن وزنی که بیشتر از حدود 27 کیلوگرم نمی شود، آنها به طور قابل توجهی از پسر عموهای خود، آلاسکن مالاموتها، کوچکتر و سبک تر هستند. در حقیقت، پرورش دهندگان و طرفداران، سیبرین ها را بر هاسکی ها ترجیح می دهند، زیرا هاسکی ها، سگهای بزرگتر و تنومند تری نسبت به استاندارد موجود برای این نژاد هستند. از آنجا که سیبرین ها به عنوان سگهای دسته به دنیا آمده اند، از زندگی خانوادگی لذت می برند و با سایر سگ ها به خوبی سر می کنند.

رفتار دوستانۀ ذاتی آنها باعث می شود آنها نگهبانان بی تفاوتی باشند. این نژاد همچنین پرانرژی است و نمی تواند در مقابل تعقیب حیوانات کوچک مقاومت کند، بنابراین امن کردن فضای دویدن آنها ضروری است. یک ویژگی جذاب این نژاد این است که سیبرین ها به طور طبیعی تمیز هستند و بوی بسیار کمی دارند.

ظاهر عمومی سگ سیبرین هاسکی

سیبرین هاسکی یک سگ کار با اندازه متوسط، سریع و چابک است و در فعالیت های خود نیز سبک و برازنده است. بدن او نسبتاً جمع و جور و دارای پوشش با کیفیت، گوش های ایستاده و دم قلم مو مانند است که نشان دهندۀ میراث شمالی آن است. ویژگی راه رفتن آن، یکنواختی و راحتی در حرکت است. سیبرین، بیشترین ظرفیت در عملکرد اصلی خود را در حالت مهار شده ارائه می دهد و بارهای سبک را با سرعت متوسط در مسافت های زیاد حمل می کند. تناسب و فرم بدن او نشانگر تعادل اساسی بین قدرت، سرعت و استقامت است.

تاریخچه سگ سیبرین هاسکی

بدن جمع و جور، پوشش با کیفیت، گوش های ایستاده و دم ضخیم و دایره ای شکل سگ سیبرین هاسکی، بلافاصله میراث شمالی این نژاد را نشان می دهد. اجداد این نژاد ابتدا در شمال شرقی آسیا توسط مردم چوکچی پرورش داده می شدند و برای همراهی با خانواده هایشان و همچنین سگ های سورتمۀ مقاوم نگهداری می شدند.

تغییر شرایط آب و هوایی، چوکچی های نیمه عشایر را مجبور به گسترش شکارگاههای خود کرد، آنها با توسعه یک سگ سورتمه که با صرف کمترین انرژی، قادر به حمل بارهای سبک بر روی زمین های منجمد وسیع بود، با این چالش روبرو شدند. چوکچی ها که از سایر نقاط جهان جدا شده بودند، توانستند خلوص سگ های سورتمه ای خود را برای نسل های زیادی حفظ کنند. سگ هایی که آنها پرورش دادند، اجداد مستقیم سیبرین هاسکی های امروزی هستند.

 

تاریخچه سگ سیبرین هاسکی

سیبرین ها وقتی در اوایل دهه 1900 شروع به پیروزی در مسابقات سورتمه رانی کردند، توجه مردم را به خود جلب نمودند، اما هنگامی که در سال 1925 یک سورتمه ران افسانه ای، لئونارد سپالا، با استفاده از سیبرین هاسکی ها، 658 مایل را تنها در پنج روز و نیم به نوم، آلاسکا، طی کرد تا یک سرم نجات بخش را برای مقابله با همه گیر دیفتری به آنجا برساند، سیبرین ها به تیتر خبرها تبدیل شدند. داستان هیجان انگیز “رساندن سرم” که بلافاصله در روزنامه های سراسر جهان گزارش شد، به سیبرین محبوبیتی داد که تا به امروز کم نشده است. “بالتو” که سگ پیشرو سپالا در آخرین مرحله سفر بود، همچنان یکی از افتخارآمیزترین سگهای قهرمان تاریخ است. مجسمه ای از او در پارک مرکزی نیویورک قرار دارد.

سورتمه رانان هنوز دسته های سیبرین ها را برای تفریح ​​و ورزش در سرتاسر آمریکای شمالی نگه می دارند. انواع كمتر ماجراجوی این نژاد، به سادگي از شركت در اين همراهی آرام و دلپذير لذت مي برند.

تغذیه سگ سیبرین هاسکی

تغذیه با غذاهای سگ با کیفیت بالا برای سلامت پوست و پوشش سگ هاسکی ضروری است. تنظیمات سطح پروتئین موجود در مواد غذایی بر اساس سطح فعالیت، برای سیبرین کارگر ضروری است. در ماه های تابستان، سطح پایین تر پروتئین، حدود 20 درصد، می تواند مناسب تر باشد، در حالی که یک سگ که در فصل زمستان کار می کند ممکن است به 32 درصد پروتئین نیاز داشته باشد. هر کدام از سیبرین ها را بطور جداگانه پایش و نظارت کنید و مقدار و نوع غذا را بر حسب نیاز تنظیم کنید و مراقب باشید بیش از حد تغذیه نشوند. وزن هر سگ را تحت نظر داشته باشید و درمورد مکمل ها انتخابی عمل کنید (در صورت نیاز به هر کدام، از آنها استفاده کنید).

آراستن سگ سیبرین هاسکی

سگ سیبرین هاسکی یک نژاد “طبیعی” محسوب می شود. آنها به طرز چشمگیری خود-تمیز کننده هستند و اغلب در سال تنها به چند حمام احتیاج دارند، مگر اینکه در هنگام حضور در نمایش های سگها، الزامات دیگری مورد نیاز باشد. برس کشیدن هفتگی به وضعیت مناسب پوشش و پوست کمک می کند.

سیبرین ها دارای یک پوشش دولایه هستند- زیرپوشش (زیرکت) و موهای محافظ. زیرپوشش دو بار در سال ریخته می شود، و مهم است که به طور مداوم پوشش قدیمی را با استفاده از یک برس سیمی و یک شانه فلزی تمیز شوند. به اندازۀ ناخن ها توجه زیادی داشته باشید و برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل در پا، آنها را مرتبا کوتاه کنید. سیبرین هایی که برای ارائۀ بهترین شکل با هم رقابت می کنند، نیاز به مقداری نظافت و آراستن انتخابی بیشتر دارند.

تمرین سگ سیبرین هاسکی

سگ های هاسکی، سگ های فعال و پر تحرکی هستند که به ورزش زیادی احتیاج دارند. آنها یک نژاد کار هستند و هنگامی که کاری برای انجام دادن دارند، خوشحال هستند. ورزش منظم برای سیبرین ها، هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی دارای اهمیت است و انجام فعالیتها در کنار هم، باعث تقویت پیوند بین سگ و صاحب آن می شود. سیبرین ها نژادی هستند که ممکن است فرار کنند و ممکن است در هر فرصتی این کار را انجام دهند.

 مهم است که این سگها را در تمام مدت بصورت مهار شده یا در حیاط دارای حصار نگه دارید. فعالیتهای متعددی تحت حمایت AKC وجود دارد که سگها و صاحبانشان می توانند از آنها لذت ببرند، رقابت های راهپیمایی، چابکی و اطاعت پذیری چند نمونه از آنها هستند. یک سیبرین شلوغ و فعال، یک سیبرین شاد و سالم است. این نژاد همچنین بسیار انطباق پذیر است و برای کسانی که در یک مکان بیشتر شهری زندگی می کنند، پیاده روی های روزانه یا گروه های بازی سگها می توانند ورزش بسیار خوبی را فراهم کنند.

آموزش سگ سیبرین هاسکی

همه نژادها از آموزشهای زودهنگام اجتماعی شدن و آموزش اساسی اطاعت پذیری و یادگیری رفتارهای خوب، بهره مند می شوند و سیبرین هاسکی نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای آن دسته از صاحبانی كه می خواهند سگ هایشان در مهار كنند، آموزش این امر به ساعتها صبر و صرف وقت نیاز دارد. چندین کتاب خوب در این زمینه وجود دارد که توصیه ها و اطلاعات مناسبی برای شروع کار ارائه می دهند.

 بهترین رویکرد این است که تمام تمرینات آموزشی را هم برای سگ و هم برای تمرین دهنده بصورت سرگرمی و تفریح درآورید. سیبرین ها بسیار اجتماعی هستند و به طور مرتب به بودن در کنار افراد و یا سگ های دیگر احتیاج دارند. آنها سگهای مناسبی برای اینکه تمام روز تنها بمانند، نیستند. مهمتر از همه، سیبرین ها تمایل بیش از حد برای دویدن و فرار دارند و باید در تمام مدت تحت مهار یا در محوطه ای محصور و امن قرار داشته باشند.

سلامت سگ سیبرین هاسکی

خوشبختانه، سیبرین هاسکی ها نژاد نسبتاً سالمی هستند. پرورش دهندگان مسئول، نمونه های پرورشی خود را از نظر داشتن مشکلات سلامتی مانند آب مروارید نوجوانی، غربالگری می کنند. با شروع سن 12 ماهگی، تمام سیبرین هایی که به طور بالقوه جزئی از یک برنامۀ پرورشی هستند باید توسط چشم پزشک سگها معاینه شوند. این معاینه سپس بطور سالانه تکرار می شود. 

غربالگری ها و آزمایش های جدید به طور مداوم در حال انجام است تا به پرورش دهندگان در انتخاب یک مشکل سلامتی بالقوه کمک کند. شیوه های پرورشی مبتنی بر دانش، سلامت آینده نژاد را تضمین می کند. صاحبان سیبرین های کار باید هر کدام از سگها را از نزدیک پایش کنند تا بتوانند هر گونه مشکلی را به موقع تشخیص دهند. داشتن یک دامپزشک آشنا با سگهای کار یک مزیت است.

 

تست های بهداشتی توصیه شده :

  • ارزیابی مفصل ران
  • ارزیابی قلب

هاسکی

سگ هاسگی

نژاد سگ هاسکی

نژاد هاسکی

سگ هاسکی سیبرین

هاسکی سیبرین

سایبرین هاسکی

آیا میدانستید؟!

سیبرین هاسکی در سال 1930 توسط AKC به رسمیت شناخته شد و هشتادو هفتمین نژاد آن است.

پرورش دهندگان و هواداران سیبرین هاسکی، نام مستعار سیبرین را ترجیح می دهند و هرگز “سیب” و یا “هاسکی” استفاده نمی کنند.

در سال 1925، شهر نوم، آلاسکا تحت تأثیر اپیدمی دیفتری قرار گرفت و دسته ای از سگهای سیبرین، قهرمانانه سرم های مورد نیاز را برای مقابله با بیماری به شهر ایزوله شده رساندند.

سیبرین هاسکی