ژرمن شپرد

ژرمن شپرد

سگ ژرمن شپرد
سگ ژرمن شپرد
سگ ژرمن شپرد

 

 • با اعتماد به نفس ، شجاع و باهوش

 • قد : بین 61 تا 66 سانتیمتر در نرها و بین 56 تا 61 سانتیمتر در ماده ها

 • وزن : بین 30 تا 41 کیلوگرم در نرها و بین 23 تا 32 کیلوگرم در ماده ها

 • طول عمر : 7 تا 10 سال

 • گروه : سگ های گله

عموماً به عنوان بهترین سگ کارگر همه منظوره شناخته می شود. سگ ژرمن شپرد یک سگ بزرگ، چابک و عضلانی بوده و دارای شخصیتی نجیب و هوشی بالاست. وفادار، با اعتماد به نفس، شجاع و پایدار. عاشقان سگ واقعاً از داشتن جرمن شپرد لذت می برند.

قامت ژرمن شپردها تا روی شانه ها به 66 سانتیمتر می رسد و در دید بیرونی، تصویری از منحنی های صاف و شکیل را به جای زاویه ارائه می دهند. راه رفتن طبیعی آن ها آزاد و آسان است، اما می توانند آن را به یک یا دو درجه بیشتر تبدیل کنند و به سرعت های بسیار خوبی برسند. دلایل بسیاری وجود دارد که چرا ژرمن شپردها در رده اول سگان سلطنتی قرار دارند، اما کارشناسان می گویند ویژگی تعیین کننده آنها شخصیتشان است: وفاداری، شجاعت، اعتماد به نفس، توانایی یادگیری دستورات برای بسیاری از کارها و دفاع از عزیزانشان تا پای جان. ژرمن شپردها هم حیوانات اهلی خانگی محسوب می شوند هم نگهبانانی استوار، اما استاندارد این نژاد خاطر نشان می سازد که آن ها اصالت خود را فدای دوستی های فوری و غیرقابل تفکیک نمی کنند.

ظاهر عمومی سگ ژرمن شپرد

اولین تاثیر یک سگ جرمن شفرد خوب این است که یک حیوان قوی، چابک و عضلانی، هوشیار و پر از زندگی است. جرمن شفرد دارای بدنی متقارن، با بخش جلویی و عقبی هماهنگ است. این سگ از طول بلندتر است تا ارتفاع و دارای بدنی عمیق بوده و خطوط بیرونیش به جای زاویه ها، منحنی های ملایمی را نشان می دهد. 

حس محکم بودن را الغا می کند، نه ضعیف بودن را، و این احساس را هم در حالت استراحت و هم در حال حرکت، از آمادگی عضلانی و بی حوصلگی بدون هیچ سستی و تنبلی می توان احساس کرد. تعریف از سگ ایده آلی که از دید کیفیت و نجابت کامل است دشوار می باشد. خصوصیات جنسی ثانویه کاملاً مشخص است و هر حیوانی با توجه به جنس خود، تصور قطعی از مردانگی یا زنانگی را نشان می دهد.

تاریخچه سگ ژرمن شپرد

سگ ژرمن شپرد(Deutshe Schäferhund) از خانواده سگ های گله دار آلمانی است که تا اواخر قرن نوزدهم از نظر نوع از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت بودند.

در سال های فروپاشی دهه 1800، یک افسر سواره نظام آلمانی بنام كاپیتان ماكس فون اشتفانیتس، پیشرفت ایده آل ژرمن هِردِر (German Herder) را مأموریت خود قرار داد. فون اشتفانیتس و پرورش دهندگان هم فکرش، نژادهای مختلفی را از مناطق شمالی و مرکزی آلمان ترکیب کردند که نتیجه آن اجداد سگ ژرمن شپرد (GSD) امروزی بود.

تاریخچه سگ ژرمن شپرد

فون اشتفانیتس نخستین کلوپ جهانی که به ژرمن شپردها اختصاص داده شده بود را تأسیس کرد و 35 سال را صرف تبلیغ و اصلاح این نژاد کرد. امروزه، ژرمن شپردها به قدری در انجام کارهای بی شمار توانایی دارند که به راحتی می توان فراموش کرد، این نژاد در اصل برای گوسفندان گله ایجاد شده بود. توانایی های مشهور ژرمن شپردها یعنی هوش، چابکی، سرعت، خفا و اقتدار، نه در آکادمی پلیس بلکه در مراتع گوسفند بدست آمده است.

ژرمن شپردها در اوایل دهه 1900 در ایالات متحده عمومیت پیدا کردند، و این به لطف ماجراهای ستارگان سگ سینما یعنی رین تین تین (Rin-Tin_tin) و استرانگ هارت (Strongheart) است. ژرمن شپرد و همچنین داکسهاند (Dachshund) از جمله نژادهای آلمانی هستند که در طول جنگ های جهانی و پس از آن، از احساسات ضد آلمانی رنج می بردند. در دوره جنگ جهانی اول در بریتانیا، این نژاد به عنوان آلزاتی (Alsatian) نامیده می شد. نامی که دوستداران سگ در انگلیس امروزه هم ترجیح می دهند آن را بکار ببرند.

با ظهور مدیریت مدرن دام و کاهش نقش هدایت گله توسط سگ، فون اشتفانیتس هوشیارانه نژاد خود را به عنوان یک کارگر ایده آل K-9 تبلیغ کرد. ژرمن شپرد امروزه به عنوان سگ پلیس و واحدهای نظامی در سراسر جهان ارجحیت دارد.

تغذیه سگ ژرمن شپرد

یک غذای سگ با کیفیت بالا و مناسب برای سن سگ (توله، بزرگسال و سالخورده) تمام مواد مغذی مورد نیاز نژاد را خواهد داشت. مواد غذایی بی کیفیت می توانند باعث ناراحتی در هضم شوند. به آنها کم و مفید غذا دهید، و مخصوصاً از دادن استخوان و غذاهای پخته شده با چربی زیاد اجتناب کنید. برای آموزش سگ می توان از تکه های کوچک بیسکوییت یا غذای فشرده سگ استفاده کرد. اگر به سگتان غذای کیفیت بالا می دهید، مکمل های ویتامین و مواد معدنی لازم نیست، اگرچه افزودن مقدار کمی ماست، سبزیجات پخته شده یا تخم مرغ به مواد غذایی می تواند مفید باشد. یادبگیرید کدام غذاهای انسانی برای سگ ها بی خطر هستند و کدام ها نیستند.

 اگر نگران وزن یا رژیم سگ خود هستید، با دامپزشکتان تماس بگیرید.یک غذای سگ با کیفیت بالا و مناسب برای سن سگ (توله، بزرگسال و سالخورده) تمام مواد مغذی مورد نیاز نژاد را خواهد داشت. مواد غذایی بی کیفیت می توانند باعث ناراحتی در هضم شوند. به آنها کم و مفید غذا دهید، و مخصوصاً از دادن استخوان و غذاهای پخته شده با چربی زیاد اجتناب کنید. برای آموزش سگ می توان از تکه های کوچک بیسکوییت یا غذای فشرده سگ استفاده کرد. 

اگر به سگتان غذای کیفیت بالا می دهید، مکمل های ویتامین و مواد معدنی لازم نیست، اگرچه افزودن مقدار کمی ماست، سبزیجات پخته شده یا تخم مرغ به مواد غذایی می تواند مفید باشد. یادبگیرید کدام غذاهای انسانی برای سگ ها بی خطر هستند و کدام ها نیستند. اگر نگران وزن یا رژیم سگ خود هستید، با دامپزشکتان تماس بگیرید.

آراستن سگ ژرمن شپرد

سگ ژرمن شپرد دارای پوشش دوتایی با طول متوسط است که شامل یک پوشش بیرونی متراکم، خشن و کیپ و یک پوشش زیرین نرم تر است. نگهداری از این نژاد آسان است و معمولاً هر چند روز یکبار فقط به یک برس کشیدن سریع نیاز دارند تا موهای زائد از بین بروند، اما آنها سالی یک یا دو بار ریزش موی شدیدی دارند. در این هنگام، برس کشیدن مرتب می تواند به کنترل میزان موهایی که در اطراف خانه و روی مبلمان ریخته می شود کمک کند. ژرمن شپرد فقط به یک حمام گاه به گاه نیاز دارد. اگر ناخن ها ماهانه به طور طبیعی فرسوده و ریخته نشوند، مهم است که آن ها را هر ماه کوتاه کنید، زیرا ناخن های بیش از حد بلند می توانند باعث درد و مشکلات ساختاری شوند.

تمرین سگ ژرمن شپرد

به عنوان یک نژاد بسیار فعال و ورزشکار،سگ ژرمن شپرد برای ارتقاء جسمی و روحی به ورزش زیادی نیاز دارد. سگی که به اندازه کافی ورزش نمی کند ناامید شده و احتمالاً دست به رفتارهای نامطلوبی می زند. با توله سگ می توانید با پیاده روی های کوتاه روزانه و همچنین جلسات بازی در یک منطقه محصور و ایمن شروع کنید. 

مراقب باشید که سگ به حال خود رها نشود، زیرا حتی بهترین سگ آموزش دیده نیز ممکن است در شرایط خاص از دستور پیروی نکند. شرکت در فعالیت های مرتبط با سگ ها مانند چابکی، گله داری، جستجو و غواصی، باعث ورزیدگی بدنی و روانی خوبی شده، هم برای سگ و هم برای صاحبش به نوعی سرگرمی و پاداش محسوب می شود.

آموزش سگ ژرمن شپرد

اجتماعی شدن و کلاس های آموزشی از دوران تولگی بسیار مهم بوده و ادامه آموزش پیروی از دستورات، باعث می شود که توله ها در بزرگسالی سازگار و خوش اخلاق شوند. ژرمن شپرد یک همراه خوب و باهوش است. ثبات و آموزش مثبت، مبتنی بر پاداش، نتایج عالی ای را به همراه خواهد داشت. 

او با خانواده ای که با آن ها زندگی می کند پیوندی به شدت نا گسستنی ایجاد می کند، بنابراین وقتی با آن خانواده زندگی می کند خود را خوشبخت ترین فرض می کند. او باید در خانه بزرگ شود و در معرض فعالیت های خانواده قرار بگیرد. باشگاه ژرمن شپرد آمریکا، مشاوره آموزشی مفصلی را برای صاحبان این سگ ها در وب سایت باشگاه ارائه می دهد.

سلامت سگ ژرمن شپرد

بیشتر ژرمن شپردها سگ های سالمی هستند. پرورش دهندگان مسئول ، حیوان خود را برای پیشگیری از مشکلاتی همانند میلوپاتی دژنراتیو و دیسپلازی آرنج و مفصل ران مورد بررسی قرار می دهند. سگ های ژرمن شپرد می توانند نفخ، تورم ناگهانی و انواع مشکلات شکمی را تجربه کنند، پس صاحبان آنها باید در مورد آن علائم آموزش دیده و بدانند در صورت بروز نفخ چه کاری باید انجام دهند.

 

تست های بهداشتی توصیه شده :

 • ارزیابی مفصل ران
 • ارزیابی مفصل آرنج
 • معاینه قلب
 • ارزیابی چشم
 • ارزیابی پوست و مو
 • سلامت دندان و لثه
 

ژرمن شپرد

جرمن شپرد

جرمن شفرد

ژرمن شفرد

شینلو

شپرد آلمانی

سگ ژرمن

عکس سگ ژرمن

عکس های ژرمن شپرد

توله ژرمن

توله سگ ژرمن

قیمت توله سگ ژرمن شپرد

 

سگ ژرمن شپرد