پامرانین (روباهی و خرسی)

پامرانین (روباهی و خرسی)

سگ پامرانین
سگ پامرانین
سگ پامرانین

 

  • کنجکاو ، جسور و سرزنده

  • قد : بین 15 تا 18 سانتیمتر

  • وزن : بین 1 تا 3 کیلوگرم

  • طول عمر : 12 تا 16 سال

  • گروه : سگ های عروسکی

سگ پامرانین کوچک، که مدت ها مورد علاقه افراد سلطنتی و متداول بوده است، به عنوان یاری ایده آل شناخته می شود. پوشش باشکوه، خندان، چهره روباه گونه و شخصیت پرشور و پرتحرک باعث شده است که پوم (مخفف پامرانین) به یکی از محبوب ترین نژادهای عروسکی در جهان تبدیل شود.

سگ پامر یک بدن کوچک (حداکثر 3 کیلوگرم) و یک رفتار ریاست گونه سگ های بزرگ را ترکیب کرده است. پوشش دوتایی پرپشت، با لبه های آن در قسمت سینه و شانه ها، تقریباً در دو جین رنگ و الگوها و نشان های مختلفی به چشم می خورد، اما بیشتر آنها به رنگ نارنجی یا قرمز دیده می شوند.

ظاهر عمومی سگ پامرانین

پامرانین یک سگ عروسکی جمع و جور، فعال و کوچک از نژاد شمالی (Nordic) است. پوشش دولایه از یک موی زیرین متراکم و کوتاه با یک موی بیرونی بلندتر و زمخت تشکیل شده است. دم به شدت پرپشت یکی از ویژگی های این نژاد است. در بالا قرار دارد و بصورتی صاف به پشت خوابیده است.

از نظر شخصیتی هوشیار بوده، از چهره اش زکاوت مشخص است، در رفتار شاد می باشد و ماهیت کنجکاوی دارد. پامرانین در هنگام حرکت سرحال، پر جنب و جوش و همانند یک فرمانده می باشد. او از نظر ترکیب و عمل استوار است.

تاریخچه سگ پامرانین

سگ پامرانین یک فامیل مینیاتوری از سگهای سورتمه ای قدرتمند قطب شمال از نوع اشپیتس (Spitz) می باشد. این نژاد اسم خودش را از منطقه ای در شمال شرقی اروپا که هم اکنون جزئی از لهستان و غرب آلمان است، گرفته. صدها سال پیش، اجداد پوم از عموزاده های بسیار بزرگتر و تنومندتر خود دور شدند.

سگ پامرانین

پوم که در برخی کشورها با عنوان “تسورگ اشپیتس” (Zwergspitz) نیز شناخته می شود، کوچکترین نژاد اشپیتس است. با توجه به ظاهر زیبا و رفتار شاهانه آنها، ممکن است بگویید که پوم ها “برای ملکه مناسب هستند” – و حق با شماست. محبوبیت پوم بیشتر مربوط به ملکه ویکتوریا است که هنگام بازدید از فلورانس ایتالیا مجذوب این نژاد شد. هنگامی که ملکه ی خوشحال بخاطر سگ، با پوم در آغوش به بریتانیا بازگشت، شهرت این نژاد بیمه شد.

ویکتوریا یک پرورش دهنده و نمایش دهنده جدی پومزها شد. در نمایش سگ Crufts در سال 1891، ویکتوریا شش مورد از نژاد پرورش داده شده خود را نمایش داد. یکی از محبوب های وی، ویندزور مارکو (Windsor Marco) مقام اول این نژاد را بدست آورد. ویکتوریا به دلیل کاهش اندازه پوم از حدود 13 کیلوگرم به سطح عروسکی فعلی، دارای اعتبار است. گزارش شده است هنگامیکه ملکه پیر در سال 1901 در حال مرگ بود، پوم مورد علاقه اش، توری (Turi)، در پای تخت شب تا صبح نخوابیده است.

دیگر چهره های تاریخی دارای احساسات لطیف که صاحب پوم هم بوده اند عبارتند از ماری آنتوانت، امیل زولا و ولفگانگ آمادئوس موتزارت

تغذیه سگ پامرانین

سگ پامر (خرسی و روباهی) نسبت به غذای سگ با کیفیت بالا باید عکس العمل خوبی نشان دهد، خواه غذای آماده یا غذای خانگی مورد تایید دامپزشکتان. هر رژیم غذایی باید متناسب با سن سگ (توله سگ، بزرگسال یا سالخورده) باشد. برخی از سگ ها مستعد اضافه وزن هستند، بنابراین کالری دریافتی و وزن بدن سگ خود را زیر نظر داشته باشید.

مواد خوراکی که به عنوان تشویقی به سگ ها داده می شود می تواند کمک مهمی در آموزش باشد، اما دادن زیاد آن می تواند باعث چاقی شود. یاد بگیرید کدام غذای انسانی برای سگ ها بی خطر است، و کدام نه. اگر در مورد وزن یا رژیم سگ خود نگرانید، با دامپزشک خود مشورت کنید. آب تمیز و تازه باید همیشه در دسترس باشد.

آراستن سگ پامرانین

پوشش دوتایی سگ پامرانین یکی از ویژگیهای بارز او می باشد. برای حفظ یک پوشش زیبا که مورد تحسین قرار بگیرد، برس کشیدن مکرر لازم است. هفته ای یکبار با یک برس سوزنی و یک برس نرم و صاف موها را به سمت پایین برس بکشید تا موها دچار در هم تنیدگی نشوند. پامرانین ها سگهایی فعال هستند، بنابراین مهم است که ناخن های آنها کوتاه نگه داشته شود. 

بسیار توصیه می شود که اگر از انجام این کار در خانه راحت نیستید، یک پیرایشگر خوب برای انجام یک پیرایش کامل از جمله حمام کردن، برس کشیدن، تمیز کردن گوش، کوتاه کردن ناخن و خالی کردن غدد مقعدی هر چهار یا شش هفته- پیدا کنید. همچنین باید به دندان های پوم توجه زیادی داشته باشید. خوب است که در طول هفته برای نظافت آنها را مسواک بزنید.

تمرین سگ پامرانین

به همان اندازه که پامرانین ها از بودن در جمع خانواده به عنوان سگ های دست آموز و همراه لذت می برند، از انجام برخی ورزش ها نیز سود برده و از شانس دویدن، بازی کردن و پیاده روی لذت می برند.

حتماً هنگام بیرون رفتن از خانه خود، مراقب پوم خود باشید. آنها به دلیل فرار از شکاف ها یا درزهای کوچک و یا بالا رفتن از فنس های کوتاه بدنام هستند. پرندگان بزرگ و درنده مانند شاهین ها و جغدها، ممکن است نژادهای کوچک مانند پامرانین ها را با خرگوش یا سنجاب اشتباه بگیرند، بنابراین بسیار مهم است که از پوم خوب محافظت کنید و یا همیشه در کنار آنها باشید. هنگام بردن یک پوم برای پیاده روی، مراقب محیط اطراف خود باشید. سگهای دیگری که کنترل نمی شوند می توانند به راحتی به پوم شما آسیب بزنند.

آموزش سگ پامرانین

به پوم باید از ابتدا آموزش داده شود تا با قلاده قدم بزند و هنگامیکه صدایش می زنند بیاید. سرقت از خانه می تواند یک چالش باشد، بنابراین پیگیری و صبر مهم است. این مهم است که پوم خود را از پریدن روی مبل ها یا تختخواب ها دور نگه دارید، زیرا آن ها ممکن است به مفاصل خودشان آسیب وارد کرده و یا حتی استخوانشان را بشکنند. پوم ها هوشیار و بسیار باهوش هستند و از فعالیت های مرتبط با سگ ها مانند چابکی، رالی (مسابقه تست هوش) و اطاعت و یا کار کردن به عنوان سگ های درمانی لذت می برند و می توانند در آن برتری داشته باشند.

سلامت سگ پامرانین

پامرانین ها به طور کلی سگ های کوچک سالمی هستند و پرورش دهندگان مسئول، حیوان خود را برای پیشگیری از مشکلاتی مانند لوکساتین پاتلاس(استخوان کشکک زانوکه از جای خود خارج شده است)، کم کاری تیروئید، مشکلات نای، نارسایی تراکمی قلب، تشنج و آلوپسی X (بیماری پوست سیاه) مورد معاینه قرار می دهند.

 بنیاد ارتوپدی برای حیوانات (OFA) مرکزی است که اطلاعات غربالگری سلامت را در یک پایگاه داده عمومی نگه می دارد. حتماً قبل از انتخاب یک توله سگ، از پرورش دهنده، نسخه های نتایج OFA زایمان والدین را درخواست نمایید.

 

تست های بهداشتی توصیه شده :

  • ارزیابی پاتلا
  • معاینه قلب
  • ارزیابی چشم
  • ارزیابی پوست و مو
  • سلامت دندان و لثه

پومرانین

پومرانیان

پامر

پومر

پامر خرسی

پامر روباهی

پامر عروسکی

بو

پامر بو فیس

سگ پامرانین

سگ پامر

سگ پامرانین خرسی

پامرانین خرسی

سگ پامرانین روباهی

پامرانین روباهی

سگ پامرانین