شیتزو

شیتزو

سگ شیتزو
آشنایی با سگ شیتزو
سگ شیتزو

 

  • برونگرا ، بازیگوش و با محبت

  • قد : بین 20 تا 28 سانتیمتر

  • وزن : بین 4 تا 7 کیلوگرم

  • طول عمر : 10 تا 18 سال

  • گروه : سگ های عروسکی

با آن چهره و آن چشمهای تیرۀ بزرگ که با ظاهری شیرین به شما نگاه می کنند! جای تعجب ندارد که صاحبان شیتزو به مدت هزار سال از بودن در کنار این ” شیر سگ” کوچولو لذت برده اند و شیتزو نیز همچنان شیطنت و بازیگوشی خود را دنبال کرده است…

شیتزو (در غرب شید-زوو یا شیت-سو تلفظ می شود و چینی ها یه آن “شر-زِر” می گویند) دارای وزنی بین 4 تا 7 کیلوگرم است و در حالت ایستاده، قد آن بین 20 تا 28 سانتیمر است که برای سگها، اندازۀ کوچکی محسوب می شود. پوشش آنها که در رنگهای مختلفی دیده می شود، ارزش صرف زمان و با دقت نگریستن به آن را دارد زیرا سگهای کمی به زیبایی یک شیتزوی به خوبی آراسته شده هستند. جذاب بودن راهی برای زندگی کردن این افسونگر پر جنب و جوش است. شیتزو به این معروف است که به ویژه با بچه ها مهربان است. به عنوان یک سگ کوچک که می توانسته است بیشتر روز خود را در کاخ های سلطنتی بگذراند، اگر شما در یک آپارتمان یا خانۀ بدون حیاط بزرگ زندگی می کنید، این سگ می تواند یک حیوان خانگی عالی باشد. برخی از سگ ها عادت به حفر سوراخ و تعقیب گربه ها دارند، اما شیتزو می تواند در حالی که مشغول تماشای تلویزیون هستید، روی پاهای شما نشسته و رفتار تحسین برانگیزی داشته باشد.

ظاهر عمومی سگ شیتزو

شیتزو یک سگ عروسکی محکم، سرزنده و هوشیار با پوشش دولایۀ بلند است. شیتزو در حالیکه اصل و نژاد اصیل چینی خود به عنوان یک همراه با ارزش و یک حیوان خانگی سلطنتی را حفظ کرده است، این غرور کاملاً مشخص را با نحوۀ بالا گرفتن سر خود و دم خمیده بر پشت خود نشان می دهد.

 اگرچه تنوع اندازۀ قابل توجهی در این نوع سگ دیده می شود، اما شیتزو باید جمع و جور، توپر و دارای وزن و اندام مناسب باشد. حتی به عنوان یک سگ عروسکی، شیتزو باید از نظر ظاهر و ساختار همان الزامات یکسانی که برای همۀ نژادها تعریف شده است را دارا باشد و هرگونه انحراف از توصیفات ایده آل که در استاندارد توضیح داده شده است باید مورد توجه قرار گیرد.

تاریخچه سگ شیتزو

وقتی صاحب یک شیتزو هستید، تکۀ کوچکی از تاریخ چین را در اختیار دارید. پرورش دهندگان سلطنتی در کاخ امپراتور چین قرن ها پیش از پرورش دهندگان تبت، شیتزو (به معنی “سگ شیر”) را پرورش دادند. این نژاد به احتمال زیاد محصول آمیختگی دو نژاد حتی قدیمی تر سینو-تبتی، لهاسا آپسو و پکینیز است.

تاریخچه سگ شیتزو

برای صدها سال، شیتزو زندگی گرمی در دامان خانواده های سلطنتی سپری می کرد و نازپروردۀ امپراتورها و خانواده های آنها بود. گفته می شود که امپراتوها هدیه های ارزنده ای را به پرورش دهندگان شیتزو که زیباترین و با محبت ترین سگ ها را پرورش می دادند، ارزانی می کردند.

این نژاد تا دهه 1930 در پشت دیوارهای کاخ، تقریبا برای جهان خارج ناشناخته و پنهان باقی مانده بود. کلوپ های نژاد تشکیل شده در پکن و بعداً انگلیس، این نژاد را اصلاح کردند، بدون آنکه بحث زیادی در بین طرفداران این نژاد در مورد نوع مناسب صورت گیرد. شیتزو در سال 1969 وارد کتاب اِستاد AKC (AKC Stud Book) گردید.

از آن زمان به بعد، شیتزو یکی از محبوب ترین سگهای عروسکی در ایالات متحده و انگلستان بوده است. و آنها هنوز هم با صاحبانشان، بدون توجه به اینکه چه کسی هستند، مانند خانوادۀ سلطنتی رفتار می کنند. صاحبان متنوعی از ملکه الیزابت دوم گرفته تا مایلی سایرس، تسلیم جذابیت های غیره متعارف شیتزو شده اند.

تغذیه سگ شیتزو

شیتزو باید تحت نظارت و تأیید دامپزشک شما، با یک غذای سگ با کیفیت بالا، خواه بصورت تجاری و خواه در خانه تهیه شده باشد، تغذیه شود. هر رژیم غذایی باید متناسب با سن سگتان (توله سگ، بزرگسال یا مسن) باشد. برخی از سگ ها مستعد اضافه وزن هستند، بنابراین بطور مداوم کالری و وزن بدن سگ خود را تحت نظر داشته باشید. استفاده از خوراکی های تشویقی می تواند کمک مهمی در آموزش باشد، اما استفادۀ بیش از حد از آنها می تواند باعث چاقی شود. 

درباره اینکه کدامیک از غذاهای انسانی برای سگ ها بی خطر است، و کدامیک مناسب است، اطلاعات خود را افزایش دهید. اگر در مورد وزن یا رژیم غذایی سگ خود نگرانی دارید، با دامپزشک خود در میان بگذارید. لازم است همیشه آب تمیز و تازه در دسترس سگتان باشد.

آراستن سگ شیتزو

یک شیتزوی دارای پوشش بلند، نیاز به برس کردن روزانه دارد. از یک برس سیمی با کیفیت خوب و دارای سیم های انعطاف پذیر استفاده کنید و موها را بخوابانید تا مطمئن شوید که به پوست می رسید. حمام با فواصل تقریباً هر سه یا چهار هفته به تمیز نگه داشتن پوشش و قرار گرفتن آن در بهترین حالت کمک خواهد کرد. به یاد داشته باشید که سبیل و “تاپ نات” (موهای بسته شده با روبان) را بصورت روزانه شانه کنید و گوشۀ چشم ها را با یک پارچۀ مرطوب، به آرامی تمیز کنید.

 برای محافظت از تحریک چشمان شیتزو، باید موهای بالای سر کوتاه شوند و یا به صورت “تاپ نات” بسته شوند. اگر نمی خواهید وقت خود را صرف پوشش سگتان کنید، شیتزو با یک آرایش “پاپی کات” که توسط یک آرایشگر حرفه ای انجام شود، تحسین برانگیز به نظر می رسد. کوتاه کردن ناخن ها و تمیز کردن گوش ها باید جزئی از روند نظافت شیتزو باشد.

تمرین سگ شیتزو

شیتزو به عنوان یک همراه خانگی پرورش داده شده است. بر همین اساس، آنها به حداقل ورزش نیاز دارند. پیاده روی های کوتاه روزانه با صاحب خود و بازی در محیط داخلی، نیازهای فعالیتی این همراه کوچک و پا-کوتاه را برآورده می کند.

آموزش سگ شیتزو

آموزش شیتزو می تواند هم یک تجربه سرگرم کننده و هم ناامید کننده باشد. این نژاد تمایل دارد که صاحب خود را مجذوب خود کند تا به او اجازه دهد کار مورد تمایل خود را انجام دهد که این مسئله می تواند منجر به یک حیوان خانگی چاق و غیره شکیل شود که آراستن آن دشوار است. از آنجا که شیتزوها از این دسته سگها هستند، روش های آموزشی مبتنی بر تشویق و پاداش به بهترین وجه کار می کند. اصلاحات خشن نباید در مورد این نژاد استفاده شود.

 رفتارهای دلخواه جدید را هر چند وقت یکبار به او بیاموزید، محکم باشید و در حالی که سگ بدرفتاری می کند هرگز تسلیم نشوید. اگر بدرفتاری کرد و یا بر روی شما پرید، از او چشم پوشی کنید تا اینکه ساکن شود، سپس او را تشویق کنید. کلاسهای زودهنگام آموزش توله سگها و آموزش اجتماعی شدن توصیه می شود، این آموزشها تضمین می کنند که شیتزو به یک همراه خوب و تربیت شده تبدیل شود. هنگام ثبت نام در کلاس توله سگها، اطمینان حاصل کنید که روش های آموزش مورد استفاده در کلاس، مبتنی بر تقویت مثبت است.

سلامت سگ شیتزو

به دلیل پوشش سنگین و کم بودن تبادل حرارتی، شیتزوها نسبت به گرما تحمل خوبی ندارند و شناگران خوبی نیز نیستند. بیشتر شیتزوها بطور کلی سالم هستند و پرورش دهندگان مسئول، آنها را از نظر داشتن مشکلات سلامتی مانند دیسپلازی ران، لاکسیشن پتلار (در رفتن کاسۀ زانو)، ناهنجاری های چشمی مانند آب مروارید، آتروفی پیشروندۀ شبکیه، جداشدگی شبکیه و خشکی و التهاب قرنیه ناشی از قرار گرفتن بیش از حد در معرض هوا به دلیل بسته شدن نامناسب پلک ها، مورد بررسی قرار می دهند.

 

تست های بهداشتی توصیه شده :

  • معاینه قلب
  • ارزیابی چشم
  • ارزیابی پوست و مو
  • سلامت دندان و لثه

سگ شیتزو

شیتزو

شیتسو

شی تزو

سگ شیتزو

شیتزو تریر

توله شیتزو

توله سگ شیتزو

سگ شیتزو تریر

قیمت سگ نژاد شیتزو تریر

شیتزو فلت

عکس سگ شیتزو

عکس توله سگ شیتزو

سگ شیتزو