سامویید

سامویید

آشنایی با سگ سامویید
آشنایی با سگ سامویید
آشنایی با سگ سامویید

 

  • سازگار ، ملایم و مهربان

  • قد : بین 54 تا 60 سانتیمتر در نرها و بین 49 تا 54 سانتیمتر در ماده ها 

  • وزن : بین 21 تا 30 کیلوگرم در نرها و بین 16 تا 23 کیلوگرم در ماده ها 

  • طول عمر : 12 تا 14 سال

  • گروه : کاری

سامویید یک سگ باوقار و برازنده است با ارتفاعی از 48.26 تا کمی بیش از 58.42 سانتیمتر تا شانه ها. قدرتمند، خستگی ناپذیر، با یک موی تماماً ضخیم و سفید؛ و مقاوم در برابر سرما – سامی ها (Sammies) کاملاً زیبا و البته بسیار کاربردی هستند. حتی لذت بخش ترین ویژگی آنها، یعنی لبخند همیشگیشان، عملکردی عملی دارد: گوشه های برافراشته دهان، صورت سامی ها را شاد نشان داده، و مانع از ایجاد حالت بی روح در صورت آن ها می شود.

ساموییدها، سگ های سورتمه ای خندان، برای کارهای سخت در سردترین مناطق جهان پرورش داده شده اند. به عنوان مثال، در شهر اویمیاکن (Oymyakon) در سیبری، هوای منفی 60 درجه عادی است. موی سفید معروف سامی، به اندازه کافی ضخیم است تا در برابر چنین شرایط وحشیانکی از آن ها محافظت کند. قدرتمند، چابک، خستگی ناپذیر، غیرقابل نفوذ در برابر سرما – سامی ها باشکوه و بسیار کاربردی هستند. حتی لذت بخش ترین ویژگی آنها، یعنی لبخند همیشگیشان، عملکردی عملی دارد: گوشه های برافراشته دهان، صورت سامی ها را شاد نشان داده، و مانع از ایجاد حالت بی روح در صورت آن ها می شود. یک سامی که به حبس انفرادی در حیاط محکوم شده است – موجودی بدبخت و مخرب است. سامی ها سگهایی باهوش، اجتماعی و بازیگوش هستند که خواستار عشق و توجه می باشند. سامی ها به تمرین بسیار سخت اما دوستانه نیاز دارند. به عنوان حیوانات گروهی باید ابتدا بیاموزد که سگ آلفا کیست و اینکه سگ آلفا باید خودش باشد.

ظاهر عمومی سگ سامویید

سامویید در اصل سگی کارگر است که تصویری از زیبایی، هوشیاری و قدرت را با چابکی، وقار و ظرافت ارائه می دهد. از آنجایی که کارش در آب و هوای سرد است، پوششش باید سنگین و مقاوم در برابر آب و هوا، مرتب و دارای کیفیت مناسب باشد تا کمیت. نرها باید از نظر ظاهری عضلانی بوده و بی دلیل پرخاشگری نکنند.

ماده ها باید زنانه و بدون ضعف ساختار یا ملایمت خلق و خو باشند. پشت ماده ها ممکن است کمی بلندتر از نرها باشند. ظاهر هردو باید نشان دهنده مقاومت بالا و در عین حال عاری از خشونت باشد. به دلیل عمق سینه مورد نیاز، پاها باید نسبتاً بلند باشند. ظاهر عمومی باید شامل حرکت و ترکیب کلی باشد که نشان دهنده تعادل و جوهره خوب است.

تاریخچه سگ سامویید

نام سامویید از سامویید که قومی نیمه عشایری از آسیا هستند که هزار سال پیش به سیبری مهاجرت کرده اند، گرفته شده است. آنها سگ ها را برای کار سخت در سردترین مکان های قابل سکونت روی زمین پرورش دادند. به عنوان مثال، در شهر اویمیاکن (Oymyakon) در سیبری، هوای منفی 60 درجه عادی است. قوم سامویید در خیمه ها و چادرها زندگی می کردند و همراه با سگهای خود در شبهای قطب شمال گرم می شدند. این نوع همکاری انسانی-سگسانی برای بقای متقابل، پیوند تنگاتنگی بین سگ سامویید و انسان ایجاد کرد. سگ های سامویید بارهای سنگین را در سورتمه به نقاط مختلف سیبری حمل می کردند، و غذای خود را به عنوان سگ های نگهبان و شکارچی بدست می آورند.

تاریخچه سامویید

قوم سامویید به گوزنها به عنوان منبع حیاتی مواد غذایی، خز و چرم وابسته بودند. در ابتدا، آنها از سگهای خود برای شکار گوزنها استفاده می کردند. اما با گذشت زمان، فرهنگ سامویید از شکار گوزنها به سمت پرورش آنها تغییر یافت. سگهای شجاع سفید و شکارچی نقش جدیدی را به عنوان سگهای گله پیدا کردند که از گله ها را در هنگام حرکت محافظت می کردند.

در اواخر قرن 18، ماجراجویان قطب شمال که به انگلیس بازگشتند، ساموییدها را به انگلیسی هایی که عاشق سگ بودند معرفی کردند. ملکه الکساندریا تحسین کننده ای بود که با همراهی و نمایش سگ، برای تبلیغ این نژاد تلاش زیادی کرد. در سال 1906 در آمریکا، یک سگ سفید درخشان به نام موستان آو آرجنتو به عنوان اولین نژاد از این سگ (که از آن پس با نام سامویید شناخته می شد) معرفی شد و این واقعه توسط AKC ثبت شد. سورتمه رانان آمریکایی و اروپایی در اوایل قرن بیستم سامویید را به عنوان یک وسیله حمل و نقل می دانستند که قادر است یک و نیم برابر وزن خود را حمل کند. اسکات، شاکلتون و آموندسن معدودی از کاشفان مشهور آن دوران هستند که با سورتمه هایی که ساموییدها می کشیدند به کشف سرزمین های یخ زده و کشف نشده پرداختند.

تغذیه سگ سامویید

سامویید نسبت به غذای سگ با کیفیت بالا باید عکس العمل خوبی نشان دهد، خواه غذای آماده یا غذای خانگی مورد تایید دامپزشکتان. هر رژیم غذایی باید متناسب با سن سگ (توله سگ، بزرگسال یا سالخورده) باشد. برخی از سگ ها مستعد اضافه وزن هستند، بنابراین کالری دریافتی و وزن بدن سگ خود را زیر نظر داشته باشید. مواد خوراکی که به عنوان تشویقی به سگ ها داده می شود می تواند کمک مهمی در آموزش باشد ، اما دادن زیاد آن می تواند باعث چاقی شود. کدام غذای انسانی برای سگ ها بی خطر است، و کدام نه را فرابگیرید. اگر در مورد وزن یا رژیم سگ خود نگرانید، با دامپزشک خود مشورت کنید. آب تمیز و تازه باید همیشه در دسترس باشد.

آراستن سگ سامویید

سامویید دارای یک پوشش دوتایی پهن است، با یک پوشش بیرونی بلندتر دارای موهای خشن و موهای زیرین نرم، ضخیم و پشمی. ساموییدها همیشه ریزش مو دارند، حتی در فصل ریزش مو بیشتر هم می شود، که ممکن است یک یا دو بار در سال رخ بدهد. برس کشیدن روزانه می تواند به از بین بردن کثیفی و موهای زائد کمک کند و سگ را در بهترین شکل ممکن نشان دهد. موهای درهم تنیده یا ژولیده را می توان با یک برس نرم و صاف یا یک شانه فلزی مرتب کرد. ناخن ها باید هر سه یا چهار هفته یا در صورت لزوم گرفته شوند.

تمرین سگ سامویید

ساموییدها از بودن در کنار افراد و شرکت در فعالیت های خانوادگی لذت می برند. آنها به ورزش روزانه احتیاج دارند و از شرکت در بازی با صاحب خود در حیاط محصور ایمن و یا پیاده روی کردن های طولانی با قلاده لذت می برند. این نژاد تمایل زیادی به فرار و پرسه زدن دارد و اگر یک سامی گم بشود ممکن است کیلومترها سفر کند، و خود را در معرض خطر قرار دهد.

آموزش سگ سامویید

قوم سامویید در خیمه ها زندگی می کردند و در شبهای بی رحم قطب شمال خودشان را با سگ هایشان گرم می کردند. این درجه غیرمعمول نزدیکی سگ و ارباب، پیوند تنگاتنگی بین سامی ها و انسان ایجاد کرده است. یک سامی که به حبس انفرادی در حیاط محکوم شده است – موجودی بدبخت و مخرب است. این ها سگهایی باهوش، اجتماعی و بازیگوش هستند که خواستار عشق و توجه می باشند. سامی ها به تمرین بسیار سخت اما دوستانه نیاز دارند.

سلامت سگ سامویید

ساموییدها بطور کلی سگهای سالمی هستند. پرورش دهندگان مسئول ، حیوان خود را برای پیشگیری از مشکلاتی همانند دیسپلازی مفصل ران و اختلالات چشم و قلب مورد بررسی قرار می دهند. دندانهای سامویید باید اغلب با استفاده از خمیردندانی که برای سگ ها طراحی شده است، مسواک زده شوند. ویزیت های منظم از دامپزشک برای معاینه و کنترل انگل کمک می کند تا سگ زندگی طولانی و سالمی داشته باشد.

 

تست های بهداشتی توصیه شده :

  • ارزیابی مفصل ران
  • ارزیابی چشم
  • تست DNA PRA Optigen
  • ارزیابی قلب
  • تست DNA RD / OSD
 

سامویید

سگ سامویید

خرید سامویید

خرید نژاد سگ سامویید

خرید سامویید 

قیمت سامویید 

قیمت توله سامویید 

قیمت و خرید سامویید نر 

قیمت و خرید سامویید ماده

آیا میدانستید؟!

آفتاب و برف قطب شمال، پوشش خشن را سفید کرده و موها را با یک درخشش یخی همراه کرده است.

ملکه آلکساندرا یکی از علاقمندان سرسخت سامویید بود، و نسل هایی از سگ هایش امروزه در بسیاری از مراکز پرورش سگ در انگلیس و آمریکا وجود دارند.

سامویید به نسلی ثابت از سگان همراه و محافظ گوزن های شمالی اطلاق می شود.

ساموییدها قبیله ای بدوی بودند که از ایران تا دشت وسیع توندرا را شامل می شد. یعنی منطقه ای از دریای سفید تا رودخانه ینی سئی.

سامویید