روتوایلر

روتوایلر

روتوایلر
روتوایلر
روتوایلر

 

  • وفادار، دوست داشتنی و نگهبانی مطمئن

  • قد : بین 61 تا 68 سانتی متر در نرها و بین 56 تا 63 سانتی متر در ماده ها

  • وزن : بین 43 تا 68 کیلوگرم در نرها و بین 36 تا 45 کیلوگرم در ماده ها

  • طول عمر : 9 تا 10 سال

  • گروه : کاری

روت وایلر یک نژاد کاری قدرتمند است که ریشۀ آن به ماستیف های لژیونهای رومی می رسد. روتی یک همبازی و محافظ آرام در محفل خانواده است و به دنیای بیرون، با یک اعتماد به نفس همراه با بی اعتنایی نگاه می کند.

روت وایلر نر معمولا دارای شانه عضلانی از 61 تا 68 سانتیمتر است. مادۀ آن کمی کوچکتر و سبک تر است. این نوع سگ دارای پوشش سیاه و کوتاه با لکه هایی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز و زرد است که به ابهت آن می افزاید پوشش سگ به موهای پوشانندۀ بدن آن گفته می شود که دارای دولایه است، لایۀ بالایی که از موهای خشن تر تشکیل شده است و در مقابل آب و گردوخاک از آن محافظت می کند و زیرپوشش که از موهای نرمتری است و نقش عایق را ایفا می کند).

 یک کمربند ضخیم عضلانی در عقب، باعث افزایش قدرت روتی در یورتمه رفتن می شود. یک روت وایلر نژاد خوب و درست پرورش یافته، آرام، با اعتماد به نفس و شجاع است اما بطور خارج از کنترل و پرخاشگر نیست. این رفتارهای سرد که این نگهبانان سطح جهانی نسبت به بیگانگان نشان می دهند، باعث می شود بازیگوش بودن و کم هوشی ساده ای که روتی را بین دوستدارانش عزیز می کند، پنهان بماند (هیچ کس به روتی نگفته است که او یک اسباب بازی نیست، بنابراین او تمایل دارد برای نوازش روی زانوهای شما بپرد). آموزش و اجتماعی شدن زودهنگام باعث می شود غرایز زمینه ای روتی در جهت مثبت مهار شود.

ظاهر عمومی سگ روتوایلر

یک روت ویلر ایده آل، یک سگ “بزرگ متوسط”، مقاوم و قدرتمند، سیاه و با علائم کاملا مشخص است. بدن جمع و جور او نشان دهنده قدرت، چابکی و استقامت زیادی است. جنس نر آن در کل استخوان بندی بزرگتر و سنگین تری نسبت به جنس ماده دارد. جنس ماده دارای خصوصیات مونث (فرزندآوری و نگهداری از فرزندان است)، اما از نظر عناصر و ساختار بدنی هیچ نقطه ضعفی ندارد.

تاریخچه سگ روتوایلر

امپراتوری روم برای سالها نیروی سازمان دهنده اروپای غربی بود و پرورش سگ نیز یکی از اقدامات بسیاری بود که نبوغ رومی را برای حل عملی مسائل به خود جلب می کرد. هنگامی که لژیونهای فاتح رومی به گوشه و کنار جهان راه یافتند، گله های خود را به عنوان غذای زنده با خود همراه می کردند.

 ارتش برای جابجایی و نگهبانی گله به سگهای قوی و بادوام نیاز داشت. رومی ها با استفاده از انواع ماستیف آسیایی به عنوان نژادگیری، اجداد دور روت وایلرهای امروزی را توسعه دادند. برای قرن ها لژیون ها تلاش می کردند تا قبایل آلمانی را که بربرها خوانده می شدند، در مرزهای شمالی امپراطوری یکجا کنند. سگ هایی که رومی ها به این مناطق آورده بودند به عنوان نژاد پایه برای بسیاری از نژادهای آلمانی تبدیل شد.

تاریخچه سگ روتوایلر

در سده های پس از فروپاشی امپراتوری، سگ های گلۀ رومی در شهر گله داری “روت ویل” به کار گرفته شدند. در اینجا بود که این سگها، گله ها را از مراتع به بازار منتقل می کردند و در طول راه از آنها در مقابل راهزنها محافظت می کردند و از این رو، نام روت وایلر Metzgerhund یا “سگ قصاب روت ویل” را به دست آوردند.

وظایف حرفه ای روتی در حوزۀ دامداری با افزایش واگن های گلۀ راه آهن در دهۀ 1800 به پایان رسید. اما آنها وظایف جدیدی را به عنوان سگ های پلیس، محافظ های شخصی و سگ های یقه آبی با توانایی انجام کارهای سنگین مختلف، به عهده گرفتند. روتی ها جزو اولین سگ های راهنما برای نابینایان بودند، و در سالهای اخیر نیز این سگها در مکان های بروز فاجعه مانند اوکلاهما سیتی و مرکز تجارت جهانی، جهت عملیات جستجو و نجات، خود را مطرح کرده اند.

با توجه به نقش های زیادی که این نژاد در طول تاریخچۀ طولانی خود ایفا کرده است، این نکته قابل توجه است که “سگ قصاب” از زمان وضع اولین استاندارد نژاد آلمانی خود در سال 1901، از نظر شکل و خلق و خوی تغییرات کمی داشته است.

تغذیه سگ روتوایلر

روت وایلر باید با یک غذای سگ با کیفیت بالا، خواه بصورت تجاری و یا خانگی تهیه شده باشد، تحت نظارت و تأیید دامپزشک تان تغذیه شود. هر رژیم غذایی باید متناسب با سن سگ (توله سگ، بزرگسال یا سالخورده) باشد. بعضی از سگ ها مستعد اضافه وزن هستند، بنابراین کالری و وزن بدن سگ خود را تحت نظر داشته باشید. 

مکمل ها می توانند کمک مهمی در آموزش باشند، اما دادن زیاد آنها می تواند باعث چاقی شود. در مورد اینکه کدام یک از غذاهای انسانی برای سگ ها بی خطر است و کدامیک مناسب نیست، اطلاعات لازم را کسب کنید. اگر در مورد وزن یا رژیم سگ خود نگرانی دارید، با دامپزشک خود مشورت کنید. همیشه باید آب تمیز و تازه در دسترس باشد.

آراستن سگ روتوایلر

روت وایلر دارای یک کت (پوشش) بیرونی مستقیم، خشن و با طول متوسط است که بصورت صاف و تخت است. روی گردن و ران ها زیرکت وجود دارد. سگ شما لازم است بصورت هفتگی برس زده شود و بطور منظم حمام کند. 

ریزش موی آن در بیشتر طول سال بسیار ملایم است، هرچند سالانه دو بار ریزش کلی دارد که معمولاً در بهار و پاییز است. دندانهای او باید هفتگی مسواک زده و ناخن هایش مرتب شوند. استفاده از ابزار سوهان برقی مانند درمل (Dremel) مخصوصاً در پیرایش ناخن ها مؤثر است.

تمرین سگ روتوایلر

روت وایلر عاشق شنا، پیاده روی و یورتمه رفتن به خصوص در کنار مردم است. این نژاد ماهیچه ای و ورزشی است و باید فرصتی برای ورزش روزانه داشته باشد. اگر وظایفی برای انجام دادن وجود داشته باشد، روت وایلر به راحتی کشیدن سبد خرید را می آموزد و کارگر بسیار خوبی در زمینه گله، راهنمایی و مسیریابی و اطاعت است. 

هیچ محدودیتی برای فعالیت های مربوط به سگ ها نیست که روت وایلر نتواند یاد بگیرد. وزن بیش از حد برای هیچ سگی مناسب نیست و ورزش می تواند به سالم نگه داشتن و تناسب اندام روت وایلر کمک کند.

آموزش سگ روتوایلر

روت وایلر باید از اوایل زندگی خود آموزش ببیند. رهبری، تربیت اجتماعی توله سگ، کلاس های آموزش پایه ای و زندگی در خانه صاحب، از مهمترین نکات در پرورش یک روت وایلر با اخلاق است. روت وایلرها “سگ مردمی” هستند که به دور از انسان و تجربیات زندگی آنها، به خوبی پرورش نمی یابند. سگها، جدای از اینکه از چه نژادی باشند، باید کاملا با حیوانات دیگر و انسانها زندگی کنند. 

یکی از متخصصان نژاد اظهار می دارد: “من به عنوان یک صاحب روت وایلر مسئول این هستم که وقت، انرژی و پول کافی را برای فرصت دادن به سگم به صورت روزمره، اختصاص دهم”. این نژاد هوشمند و بسیار قابل آموزش است و می خواهد لذت ببرد، اگرچه برخی از آنها ممکن است سرسخت باشند. 

این مسئله بسیار مهم است که نظم و انضباط بصورت منسجم، منصفانه و محکم و البته بدون خشونت باشد. بازیهای پر سروصدا و خشن با روت وایلر ممکن است او را به پرخاشگری تشویق کند و باید از آن اجتناب شود. روت وایلر در بسیاری از ورزش های مربوط به سگها از خود برتری نشان می دهد و این نژاد می تواند با یک شریک انسانی در بسیاری از نقش ها انجام وظیفه کند.

سلامت سگ روتوایلر

پرورش دهندگان روت وایلر، قبل از پرورش، مشکلات سلامتی بالقوه مانند دیسپلازی لگن، ناهنجاری در مفصل لگن که می توان از طریق اشعه X تشخیص داد، همچنین بیماری های چشمی و بیماری های قلبی را آزمایش می کنند. سرطان نیز ممکن است مانند دیگر نژادهای سگ، گاهی اوقات در این نژاد دیده شود. 

دکتر دیوید واترز از بنیاد سرطان جرالد مورفی، تحقیقاتی را در زمینۀ پیشگیری از سرطان با تامین مالی توسط بنیاد بهداشت و سلامت روت وایلر انجام داده است. دکتر واترز کشف کرد که سرطان و طول عمر با یک رژیم واکسیناسیون دقیق در ارتباط است بطوریکه باعث تقویت سیستم ایمنی شده و سلامتی هر دو جنس نر و ماده را تا حداقل شش سالگی حفظ می کند.

 

 

تست های بهداشتی توصیه شده :

  • ارزیابی مفصل ران
  • ارزیابی آرنج
  • معاینه قلب
  • ارزیابی چشم پزشکی

روتوایلر 

Rottweiler

سگ روتوایلر

رات ویلر

راتویلر

آیا میدانستید؟!

روت وایلر یکی از نوادگان سگهای گلۀ رومی است.

روت وایلر در سال 1931 در کتاب AKC Stud Book پذیرفته شد.

در این سالها (1901 تا 1907) روت وایلر دوباره به عنوان یک سگ پلیس مورد توجه قرار گرفت.

روتوایلر