دوبرمن پینچر

دوبرمن پینچر

دوبرمن پینچر
دوبرمن پینچر
دوبرمن پینچر

 

  • هشیار ، وفادار و بسیار شجاع

  • قد : بین 66 تا 71 سانتیمتر در نرها و بین 61 تا 66 سانتیمتر در ماده ها 

  • وزن : بین 34 تا 45 کیلوگرم در نرها و بین 27 تا 41 کیلوگرم در ماده ها 

  • طول عمر : 10 تا 12 سال

  • گروه : کاری

دوبرمن پینچر با دارا بودن بدنی قدرتمند و هوش بالا، یکی از نجیب زاده های دنیای سگ ها محسوب می شود. این نژاد بسیار بی باک و هوشیار، با افتخار در بین بهترین سگهای محافظتی جهان قرار می گیرد.

دوبرمن ها سگهایی با ساختار فشرده و جمع و جور، عضلانی، سریع و قدرتمند هستند و ارتفاع آنها در قسمت شانه بین 60 تا 70 سانتیمتر است. بدن آنها براق است و با موهای درخشانی به رنگ مشکی، آبی، قرمز یا زرد مایل به خاکستری با علائمی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز پوشانده شده است. این خصوصیات ظریف، همراه با یک سر گوه ای شکل و بااصالت، همچنین طرز راه رفتن راحت و ورزشی آنها، باعث شده است که دوبرمن ها شهرت پادشاهی سگها را به دست بیاورند. یک دوبرمن در شرایط مطلوب و در حین گشت زنی، همه کس، شاید بجز احمق ترین مزاحم ها را دور نگه می دارد.

ظاهر عمومی سگ دوبرمن پینچر

شکل ظاهری آن یک سگ با اندازه متوسط، با بدن مربعی شکل است. با ساخت کاملاً فشرده، عضلانی و قدرتمند، مناسب برای استقامت و سرعت بسیار بالا است. ظاهر زیبا و پرغرور آن منعکس کننده نجابت اشرافی و خلق و خوی عالی است. پرانرژی، نگهبان، مصمم، هوشیار، بی باک، وفادار و مطیع است.

تاریخچه سگ دوبرمن پینچر

از زمان اختراع پول، در همۀ زمان ها و در همه مکان ها یک چیز قطعی بوده است: وصول کننده مالیات هرگز میهمان خوشایندی نیست. در برخی از مناطق آلمان قرن نوزدهم، این پذیرایی کاملاً خصمانه بود. مأمور مالیات و پرورش دهنده سگ، لوئیس دوبرمن، از شهر آپولدا، از همۀ این ماجرا آگاه بود. او امیدوار بود یک محافظ برجسته اما قابل اعتماد پرورش دهد تا او را در ماموریتهای خود همراهی کند.

حاصل کارهای دوبرمن یک نسخه بزرگتر و کمتر تصفیه شده از پینچر بود که امروز نام او را بر خود دارد (منهای “n” اضافی که در این مسیر حذف شده است). مورخان از نژادهای بلاک اند تان تریر (جد منچستر تریر)، پینچر آلمانی، روتویلر و سگهای گله با پوشش صاف، به عنوان تشکیل دهندۀ نژاد جدید دوبرمن نام می برند.

تاریخچه سگ دوبرمن پینچر

“سگ جمع کننده مالیات” به سرعت به عنوان یک سگ عالی کار شهرت جهانی پیدا کرد. دوبرمن ها در وظایف پلیسی و نظامی همچنین به عنوان سگ های کمک کننده و سگ های خدماتی برای معلولین، جستجو کننده و نجات دهنده و در مسابقات رقابتی سگ ها، سربلند بیرون آمدند. در طول جنگ جهانی دوم، دوبرمن های نیروهای دریایی ایالات متحده در اقیانوس آرام شهرت بزرگی را برای این نژاد به دست آورند. بیست و پنج عدد از این سگ های وفادار در جنگ گوام جان باختند.

دوبرمن پینچر با ظاهر ماهیچه ای خوب و قدمهای محکم خود، برندگان مداومی در این میدان هستند. یک سگ به نام استورم (طوفان) دو سال پیاپی در سالهای 1952 و 1953 موفق به کسب بهترین وست مینستر گردید. دوبرمن پینچر در سال 1908 به AKC آمد و از آن زمان به عنوان یکی از محبوب ترین نژادهای کار در آمریکا، بر این حوزه حاکم بوده است.

تغذیه سگ دوبرمن پینچر

تغذیه با یک غذای سگ دارای کیفیت عالی در طول زندگی برای دوبرمن بسیار مهم است. توله سگ دوبرمن باید با رژیم غذایی متناسب با سن او که توسط پرورش دهنده سگ یا دامپزشک تأیید شده است، تغذیه شود. استفاده از تشویقی ها می تواند کمک مهمی در آموزش باشد، اما استفادۀ زیاد از آنها می تواند باعث چاقی شود. درباره اینکه کدام یک از غذاهای انسانی برای سگ ها بی خطر هستند، بیاموزید. اگر در مورد وزن یا رژیم سگ خود نگرانی دارید، با دامپزشک خود مطرح کنید. مقدار کافی آب تمیز و شیرین باید همیشه در دسترس آنها باشد.

آراستن سگ دوبرمن پینچر

اگرچه این نژاد نیز مانند بیشتر نژادها، پس از حمام نیاز به انجام کار خاصی ندارد، اما برخی از روشهای آراستن معمول می تواند به دوبرمن در رسیدن به شرایط بهینه کمک کند. یک برس کشیدن سریع روزانه با یک برس کوتاه می تواند پوشش سگ شما را براق و سالم نگه دارد. نیازی نیست که سگ شما بطور مکرر حمام کند. ناخن های او باید حداقل ماهانه کوتاه شوند و دندان های او نیز مرتبا مسواک شوند. گوش ها باید هر چند روز یکبار با دقت تمیز شوند — ریختن کمی روغن کودک بر روی حوله کاغذی برای این کار مناسب است-. دامپزشک شما می تواند به شما نشان دهد که چگونه گوش های سگ خود را تمیز کنید به گونه ای که آسیب نبیند و همچنین در معرض مشکلات احتمالی قرار نگیرد.

تمرین سگ دوبرمن پینچر

دوبرمن یک ورزشکار پر انرژی است که به ورزش و بازی آزادانه زیادی احتیاج دارد. دوبرمن از پیاده روی های روزانه و پیاده روی های طولانی با صاحب خود لذت می برد و داشتن یک منطقه حصارکشی بزرگ که بتواند در آن فعالیت کند برای رفاه جسمی و روحی او بسیار مهم است. شرکت در ورزش های مربوط به سگها مانند اطاعت، رد گیری و چابکی باعث می شود ورزش مناسبی برای ذهن و جسم او فراهم شود و همچنین اوقات سرگرم کننده ای برای سگ و صاحب آن ایجاد شود.

آموزش سگ دوبرمن پینچر

دوبرمن ها بسیار باهوش هستند، به راحتی یاد می گیرند، سریع پاسخ می دهند و همراهان دوست داشتنی و سرگرم کننده ای هستند. با این حال، آنها سگهای بسیار نیرومندی هستند و اگر به درستی پرورش نیایند، می توانند قلدر، مخرب و غیرقابل کنترل باشند. اجتماعی شدن که از توله سگی شروع می شود، همانند آموزش اطاعت کردن، امری ضروری است. کلاسهای آموزش توله سگها نیز بسیار توصیه می شود. این وظیفه هر صاحب دوبرمن است که اطمینان حاصل کند که سگ او بصورت یک سگ شاد، خوش اخلاق و دارای تعامل با سگهای دیگر، بزرگ شود. دوبرمن همیشه باید در خانه و با افراد خانواده زندگی کند تا در خارج از خانه.

سلامت سگ دوبرمن پینچر

اگرچه دوبرمن ها به طور کلی سالم هستند، اما مشکلات خاصی وجود دارد که این نژاد، مستعد آن هستند. یکی از این موارد نفخ است، یک بیماری هاضمه که تهدیدی برای زندگی آنها محسوب می شود و صاحبان آنها باید علائم این بیماری را بشناسند و بدانند که در صورت بروز چه کاری باید انجام دهند. 

بیماریهای ژنتیکی نیز می تواند بر این نژاد تأثیر بگذارد، از جمله دیسپلازی لگن، کاردیومیوپاتی متسع شده (قلب بزرگ شده)، بیماری فون ویلبراند (یک اختلال لخته شدن خون)، آتروفی پیشرونده شبکیه، آلبینیسم و کم کاری تیروئید. پرورش دهندگان مسئول، از طریق آزمایش های پزشکی  این نژاد را از نظر مبتلا شدن به این بیهاریها غربالگری می کنند. 

هرگز یک توله سگ یا سگ را از یک پرورش دهنده که از نظر ژنتیکی میزان ابتلای این نژاد را به این بیماریها آزمایش نکرده است، خریداری نکنید.

تست های بهداشتی توصیه شده :

  • ارزیابی مفصل ران
  • ارزیابی تیروئید
  • تست تست DNA فون ویلبراند
  • ارزیابی قلب
  • ارزیابی چشم پزشکی

دوبرمن

دابرمن

دابرمن پینچر

تاریخچه سگ دوبرمن پینچر

دوبرمن پینچر

سگ دوبرمن پینچر

آیا میدانستید؟!

دوبرمن های جستجو و نجات پس از 11 سپتامبر در محل حادثه در شهر نیویورک مورد استفاده قرار گرفتند.

در سال 2019، یک دوبرمن به نام دنس اولین قهرمان چهارگانه شد: قهرمان انطباق، قهرمان ردیابی، قهرمان چابکی و قهرمان اطاعت.

دوبرمن پینچر در سال 1908 توسط AKC پذیرفته شد و پنجاه و نهمین نژاد این باشگاه است.

دوبرمن در حدود سال 1890 از آپولدا، توئینگن، آلمان سرچشمه گرفته است.

دوبرمن پینچر