جک راسل تریر

جک راسل تریر

جک راسل تریر
جک راسل تریر
جک راسل تریر

 

  • کنجکاو ، سرزنده و هوشیار

  • قد : بین 25 تا 30 سانتی متر

  • وزن : بین 4 تا 7 کیلوگرم

  • طول عمر : 12 تا 14 سال

  • گروه : تریر

راسل تریر به عنوان یک نژاد سرزنده، کنجکاو و مردم دوست، توسط “اسپورتینگ پارسون” انگلیسی برای استفاده در شکار روباه پرورش داده شد. راسل تریر تحسین برانگیز، بیشتر شبیه به یک عروسک مخملی است که زنده شده است، اما در واقع یک تریر کارگر مشتاق و خستگی ناپذیر است.

این همراهان کوچک با بدن جمع و جور و مستطیلی شکل که در شانه، 25 تا 30 سانتیمتر ارتفاع دارند، شخصیت قابل توجهی دارند. چشمهای تیره و بادامی شکل و گوشهای V شکل متحرک آنها، ظاهر کاملاً هوشمندانه ای به آنها می دهد – که یکی از مشخصه های دوست داشتنی این نژاد است. هر سه نوع پوشش این نژاد، عمدتا سفید و دارای علامت هایی مایل به قهوه ای یا سیاه یا هر دو رنگ هستند. راسل با گامهای آزادانه و بدون زحمت حرکت می کند که اعتماد به نفس ذاتی این نژاد را به نمایش می گذارد.

ظاهر عمومی سگ جک راسل تریر

راسل تریر یک تریر با ویژگیهای شخصیتی، فعال، قوی است که دارای پوششی عمدتا سفید و بدنی انعطاف پذیر با طول متوسط و نیمرخ مستطیلی شکل است. بطور کلی این سگ باید تصویری متعادل و بدون هیچ بخش اغراق شده نسبت به بخش های دیگر، ارائه دهد. راسل تریر پر از زندگی است و با ظاهری مشتاق و دارای اعتماد به نفس حرکت می کند.

پوشش آنها ممکن است صاف، شکسته یا زبر باشد و ممکن است دارای علامت های برنزی و یا سیاه باشد، اما از نظر پوشش و یا علامت، هیچ نوع ترجیحی در میان آنها وجود ندارد. کوتاه کردن دم اختیاری است.

تاریخچه سگ جک راسل تریر

تریرهای “راسل” و “پارسون راسل”، میراث مشترکی به عنوان سگهای شکار روباه از پناهگاه “اسپورتینگ پارسون” در اواسط دهه 1800 دارند. از زمان “پارسون”، خط نژادی این دو تریر متفاوت بوده و اکنون به عنوان دو نژاد کاملاً مجزا شناخته می شوند. راسل پرورش یافته شد تا به اندازه کافی سریع باشد تا بتواند با سگهای دونده همراه شود و برای رفتن به محل های شکار ناهموار، به اندازه کافی مقاوم اما جمع و جور، باشد.

تاریخچه سگ جک راسل تریر

تغذیه سگ جک راسل تریر

راسل تریر باید با غذای سگ با کیفیت بالا، خواه بصورت تجاری و یا با نظارت و تأیید دامپزشک، در منزل تهیه شده باشد، تغذیه شود. هر رژیم غذایی باید متناسب با سن سگ (توله سگ، بزرگسال یا سالخورده) باشد. بعضی از سگ ها مستعد اضافه وزن هستند، بنابراین میزان کالری و وزن سگ خود را تحت نظر داشته باشید. 

استفاده از خوراکیهای تشویقی می تواند کمک مهمی در آموزش باشد، اما استفاده از مقدار زیاد آنها می تواند باعث چاقی شود. در مورد اینکه کدام یک از غذاهای انسانی برای سگ ها بی خطر است و کدام یک ممکن است مضر باشد، بیشتر بیاموزید. اگر در مورد وزن یا رژیم غذایی سگتان نگرانی دارید، با دامپزشکتان در میان بگذارید. آب تمیز و تازه باید همیشه در دسترس سگتان قرار داشته باشد.

آراستن سگ جک راسل تریر

نگهداری از پوشش ضخیم و صاف راسل تریر آسان است. پوشش این نژاد در سه نوع صاف، شکسته و زبر وجود دارند. یک پوشش متراکم، کوتاه و صاف را می توان با یک بار برس کشیدن کامل در هفته، با یک برس نرم یا یک دستکش مخصوص، به ظاهری کاملا مطلوب رساند.

 پوششهای زبر و شکسته ممکن است در طول هفته به استفاده از برس و یا شانه نیاز داشته باشند، اما بیشتر، به صورت طبیعی و با حداقل آراستن نگهداری می شوند. ناخن های راسل باید ماهانه کوتاه شوند و گوش های او هر هفته از نظر وجود ضایعات یا موم اضافی بررسی و در صورت لزوم تمیز شود.

تمرین سگ جک راسل تریر

راسل تریر نژادی مناسب خانواده های اهل کاناپه و بی تحرک نیست. سطح بالای انرژی و شخصیت قوی این نژاد، آنها را به یک انتخاب عالی برای خانواده های اهل رفتن به خارج از منزل که پیاده روی های زیاد، دوچرخه سواری و طبیعت گردیهای طولانی مدت انجام می دهند، تبدیل می کند.

یافتن بازی هایی که او دوست دارد، باعث ورزش کافی مغز و بدن او می شود. یک راسل تریر خسته، یک تریر خوب است. با یک منبع تقریباً بی حد و حصر انرژی، این یک سگ همراه عالی برای کودکانی است که سگ ها را درک می کنند. این نژاد، ویژگی قوی دنبال کردن طعمه را حفظ کرده است، بنابراین باید اجتماعی کردن آنها را خیلی زود شروع کرد تا هر مشکلی که ممکن است ناشی از این ویژگی باشد، به موقع برطرف شود.

آموزش سگ جک راسل تریر

اولین ابزاری که فرد باید هنگام آموزش یک راسل تریر داشته باشد، خوش خلقی است. آنها فوق العاده باهوش هستند و دوست دارند روی مشکلات کار کنند و بازی کنند. البته آنها به راحتی خسته می شوند، بنابراین اگر می خواهید به خوبی یاد بگیرند، باید جلسات آموزشی آنها سرگرم کننده باشد.

 آنها به راحتی بر ترفندها مسلط می شوند و افراد را با اجرای خود سرگرم می کنند. این نژاد با همان فداکاری که برای اهداف شکار تربیت شده اند خود را به هر کار یا فعالیتی وارد می کنند. همچنین آنها گزینه های بسیار خوبی برای ورزش های مربوط به سگها، مانند چابکی، پرتاب اشیاء، اطاعت پذیری، رالی و حتی دنبال کردن طعمه هستند.

سلامت سگ جک راسل تریر

اکثر راسل تریرها سگهای کوچک شاد و سالمی هستند. پرورش دهندگان مسئول، نمونه های تولید مثل خود را از نظر مشکلات سلامتی مانند پتلار لاکسیشن (شلی کشکک زانو)، ناشنوایی و بیماریهای چشمی، غربالگری می کنند و با انجام آزمایشات بهداشتی روی تمام موجودی های تولید مثلی خود، حفظ سلامت ژنتیکی این نژاد را مورد توجه قرار می دهند.

 

تست های بهداشتی توصیه شده :

  • آزمایش BAER
  • ارزیابی چشم
  • ارزیابی کشکک زانو
  • آزمایش DNA PLL

راسل تریر

نژاد جک راسل تریر

نژاد سگ راسل تریر

سگ جک راسل تریر

جک راسل

 

آیا میدانستید؟!

راسل تریر، در AKC، نژاد 175 است.

راسل تریر از اکتبر 2005 در بنیاد خدمات نژادی، ثبت شده است.

راسل تریر به عنوان یک تریر کاری در نظر گرفته شده است که هرگز برای نشستن پرورش نیافته است.

جک راسل تریر