جاپانیز اشپیتز

جاپانیز اشپیتز

جاپانیز اشپیتز
جاپانیز اشپیتز
جاپانیز اشپیتز

 

  • وفادار، بازیگوش و باهوش

  • قد : بین 30 تا 38 سانتی متر

  • وزن : بین 4 تا 11 کیلوگرم

  • طول عمر : 12 تا 14 سال

  • گروه : بنیاد خدمات نژادی (FSS)

جاپانیز اشپیتزها کمدین های کوچکی هستند که دوست دارند شما را خوشحال کنند و بخندانند. آنها بسیار وفادار و باهوش هستند و می توانند برای شما همراهان شگفت انگیزی باشند. همچنین آنها در هرگونه ماجراجویی، پیاده روی، اتومبیل سواری یا سفر به کنار ساحل یا دریاچه ها، همراهان خوبی هستند. اشپیتزهای ژاپنی صاحبان خود را دوست دارند و فقط از بودن در کنار آنها لذت می برند.

جاپانیز اشپیتز، به عنوان یک نژاد همراه، از همراهی با اعضای خانواده لذت می برد و واقعاً آنها را باید کمدین های کوچک نامید. آنها دوست دارند خانوادۀ خود را خوشحال کنند و از این رو مشتاق یادگیری هستند. همچنین آنها همیشه لبخند بر لب دارند. ویژگی های متمایز آنها شامل پوشش سفید خالص است که دارای یک ویژگی گردنبند-مانند در اطراف گردن آنها است. همچنین مانند سایر نژادهای اشپیتز، دم آنها با یک پیچش زیبا بر پشت آنها قرار می گیرد. 

یک پوزۀ باریک شونده، آنها را شبیه به یک روباه با بینی سیاه، نوار دورچشم سیاه و گوش مثلثی نوک تیز می کند، گوشهای این نژاد، حالت ایستاده و حرکتی رادار-مانند دارد که باعث می شود هر چیز در اطراف خود را به خوبی بشنوند و از این رو بسیار هوشیار باشند.

ظاهر عمومی سگ جاپانیز اشپیتز

جاپانیز اشپیتز یک سگ زیبا با منشاء ژاپنی است که بخش جلویی بدن او سبکتر از بخش عقبی است. خلق و خوی او مستقل و متکی به فردیت است. تصویر شیر-مانند او، شجاعت، وقار، جسارت و عزت نفس را بیشتر از ظرافت و لطافت، منتقل می کند.

تاریخچه سگ جاپانیز اشپیتز

اعتقاد بر این است که جاپانیز اشپیتز از نژاد اشپیتز آلمانی سفید است که حدود سال 1920 از طریق سیبری و چین به ژاپن منتقل شده است. تاریخچه کامل این نژاد ناشناخته است زیرا سوابق آن در جنگ جهانی دوم نابود گردید. با این حال، مشخص است که نخستین نمایش جاپانیز اشپیتز در سال 1921 در یک نمایشگاه در توکیو انجام گرفت و در سال 1925 دو اشپیتز سفید از کانادا وارد شد. 

بقیۀ واردات اشپیتز سفید شامل کلین وولفسپیتز سفید (کیزهاند)، از کانادا، ایالات متحده، استرالیا و چین، بین اواسط دهه 1920 و اواسط دهه 1930 انجام گرفت. فرزندان این آمیزش نژادی، نژاد استاندارد جاپانیز اشپیتز را ایجاد کردند و باشگاه کنل ژاپن در سال 1948 تأسیس گردید.

تاریخچه سگ جاپانیز اشپیتز

تغذیه سگ جاپانیز اشپیتز

جاپانیز اشپیتز نیاز به یک رژیم غذایی متعادل دارد. یک غذای با کیفیت، خواه از فروشگاه خریداری شده باشد یا بصورت خانگی تهیه شود می تواند غذای مناسبی برای آنها باشد. تغذیۀ دو بار در روز، معمولترین پیشنهاد برای تغذیۀ این نژاد است. استفاده از خوراکی های تشویقی می تواند کمک مهمی در آموزش باشد، اما استفادۀ زیاد از آنها می تواند باعث چاقی شود. 

درباره اینکه کدامیک از غذاهای انسانی برای سگ ها بی خطر است، و کدامیک مضر است، بیشتر بیاموزید. اگر در مورد وزن یا رژیم غذایی سگ خود نگرانی دارید، آن را با دامپزشک خود در میان بگذارید. آب تمیز و تازه باید همیشه در دسترس جاپانیز اشپیتز باشد.

آراستن سگ جاپانیز اشپیتز

جاپانیز اشپیتز دارای پوشش دولایۀ سفید و متراکم است. زیرپوشش آنها که دو بار در سال ریخته می شوند، ضخیم و پر پشت است و پوشش بیرونی بلندتر است. هنگامی که پوشش شروع به ریزش شدید می کنند، کل پوشش زیرین در طول حدود 2 تا 3 هفته ریخته می شود. برس کشیدن روزانه برای پاک کردن موهای شل شده ضروری است، اما ریخته شدن آنها بر روی لباس، مبلمان و کف زمین، اجتناب ناپذیر است.

 با این حال این نژاد در بیشتر سال، دارای کمترین نگهداری است و تنها نیاز به برس کشیدن هفتگی و حمام های گاهگاهی دارد، مگر اینکه سگ به نحوی کثیف شده باشد. حمام بیش از حد اغلب باعث از بین رفتن روغنهای طبیعی پوست آنها و تحریک آن می شود، بنابراین یک بار حمام در هر فصل کافی است. 

خوشبختانه، جاپانیز اشپیتز یک پوشش تفلون-مانند دارد – یعنی گل و لای خاک به خز آنها نمی چسبد. اگر آنها گل آلود شوند، تنها کافی است کمی صبر کنید تا خشک شود و سپس پوشش آنها را برس بکشید. مانند همه نژادها، ناخن های اشپیتز نیز باید مرتباً کوتاه شوند.

تمرین سگ جاپانیز اشپیتز

جاپانیز اشپیتز با بسیاری از محیط ها سازگار می شود. آنها در محیط های وسیع مانند مزارع و مرتع راحت هستند، اما با فضاهای کوچک مانند آپارتمان ها نیز به خوبی کنار می آیند. در هر صورت، آنها به ورزش منظم نیاز دارند و از بودن در کنار خانوادۀ خود لذت می برند.

 انجام آزادانه و تعاملی گردش در خارج از خانه یا پیاده روی روزانه، از نظر جسمی و روحی برای آنها مفید خواهد بود. در هر صورت، آنها خوشحال خواهند شد که در هنگامی که کتاب می خوانید یا تلویزیون تماشا می کنید، از شما یا مبلها بالا روند. 

یک نکتۀ اساسی که باید در مورد جاپانیز اشپیتز به خاطر بسپارید این است که آنها سگهای همراه هستند، بنابراین آنها فقط می خواهند که با آنها وقت بگذرانید و در عوض شما را به خنده وا می دارند.

آموزش سگ جاپانیز اشپیتز

جاپانیز اشپیتز یک نژاد هوشمند است و اشتیاق آنها به لذت باعث می شود که بسیار قابل آموزش باشند. آنها همچنین اشتیاق زیادی به همراهی و تعامل با صاحبان خود دارند، بنابراین اگر برای مدت طولانی تنها بمانند، ممکن است رفتارهای مشکل دار نشان دهند.

کلاسهای آموزش اجتماعی شدن و آموزش توله سگ نیز برای آنها توصیه می شود. بدون آموزش نیز آنها چیزهایی را یاد خواهند گرفت، اما ممکن است لزوماً آن چیزی که در ذهن شماست، نباشد.

سلامت سگ جاپانیز اشپیتز

به طور کلی جاپانیز اشپیتز یک نژاد سالم و فعال است که می تواند 12 تا 14 سال زندگی شادی داشته باشد. برخی از موارد بیماری پتلا لاکسیشن در این نژاد دیده شده است که توسط دامپزشک شما قابل آزمایش است. توله سگ ها تنها باید از پرورش دهندگان مسئول که با نژادهای معتبر کار می کنند، خریداری شوند ، صاحبان آینده می توانند آموزشهای لازم را برای کسب اطلاعات در مورد نگرانی های سلامتی خاص در مورد این نژاد، به دست آورند.

 

تست های بهداشتی توصیه شده :

  • ارزیابی سالیانه پتلا

جاپانیز اشپیتز

سگ جاپانیز اشپیتز

نژاد جاپانیز اشپیتز

نژاد سگ جاپانیز اشپیتز

خرید سگ جاپانیز اشپیتز

قیمت جاپانیز اشپیتز

قیمت سگ جاپانیز اشپیتز

آیا میدانستید؟!

در آوریل 2019، جاپانیز اشپیتز به برنامه نژادهای پایه اضافه شد.

جاپانیز اشپیتز اولین بار در سال 1921 در توکیو به نمایش گذاشته شد.

جاپانیز اشپیتز ترجیح می دهد که از محیط گرم برخوردار باشد و همین امر باعث می شود سگهای درون خانۀ عالی باشند.

جاپانیز اشپیتز