بلژین مالینویز

بلژین مالینویز

بلژین مالینویز
بلژین مالینویز
بلژین مالینویز

 

 • با اعتماد به نفس ، باهوش و سخت کوش

 • قد : بین 61 تا 66 سانتیمتر در نرها و بین 56 تا 60 سانتیمتر در ماده ها 

 • وزن : بین 27 تا 36 کیلوگرم در نرها و بین 18 تا 27 کیلوگرم در ماده ها 

 • طول عمر : 14 تا 16 سال

 • گروه : گله

بلژین مالینویز، یک سگ کاری باهوش، با اعتماد به نفس و همه کاره در کلاس جهانی است که پیوند ناگسستنی با طرف انسانی خود ایجاد می کند. مانع شدن از فعالیت و لذت بردن یک مالینویز به معنای محروم کردن او از دلایل واقعی زندگی کردن است.

مالینویز های بلژیکی، سگهای گلۀ متناسب، مغرور و هوشیار هستند که قدی در حدود 56 تا 66 سانتیمتر دارند. این سگها دارای بدنی قوی و عضلانی، اما ظریف هستند، آنها ظاهری صادقانه و بدون حاشیۀ دارند اما به عنوان سگهایی سازگار شده به گونه ای ساخته شده اند که برای غذای خود به سختی تلاش کنند. مشخصۀ اصلی این نژاد، غرورآمیز بودن نحوۀ گرفتن سر آنها است. رنگهای پوشش آنها از حنایی پررنگ تا رنگ ماهونی متغیر است. گوش ها و ماسک سیاه رنگ آنها، چشمان براق و به رنگ شکلات تیرۀ بلژیکی آنها را برجسته می کند. اگر در مورد یک نژاد، انجام یک روال اطاعت پذیری را مشاهده کردید، می توانید بطور مستقیم به میزان هوش و اشتیاق این نژاد پی ببرید. اگر این نژاد مردم دار، کم کار شود و مورد غفلت قرار گیرد، با مشکلاتی روبر خواهد شد. ورزش و البته مقدار کافی آن، ترجیحا در کنار یک صاحب تشویق کننده، کلید خوشبختی این نژاد است.

ظاهر عمومی سگ بلژین مالینویز

بلژین مالینویز سگی کاملاً متعادل و مربعی شکل است که از نظر ظاهری، زیبا و دارای سر و گردن کشیده است. مالینویز سگی نیرومند، چابک، عضلانی، هوشیار و سرزنده است. او به صورت مربعی روی چهار دست و پا می ایستد و از نمای جانبی، خط فوقانی، بازوها و پاهای عقب تقریباً یک مربع کامل را تشکیل می دهند. کل ترکیب بدن، ظاهری توپر و مستحکم را نشان می دهد. نرها معمولاً نسبت به همتای مادۀ خود که ظاهر مادۀ آنها کاملاً مشخص است، تا حدودی چشمگیرتر و بزرگتر هستند.

تاریخچه سگ بلژین مالینویز

بلژین مالینویز (MAL-in-wah) ، که برای اولین بار در اطراف شهر مالینز در منطقه شمال غربی بلژیک پرورش یافته است، یکی از چهار نژاد سگ های گلۀ بلژیکی است که نزدیکی زیادی به هم دارند. در بعضی از کشورها، مالینویززها، در کنار ترورن، لیکنویز و بلژین شفرد (معروف به گروئندیل)، به عنوان یک نژاد طبقه بندی می شوند که در مجموع تحت عنوان سگهای گلۀ بلژیکی شناخته می شوند. در آمریکا، مالینویز از سال 1959 به عنوان نژاد جداگانه ای ثبت شده است. این نژاد شباهت زیادی به سگ ژرمن شپرد دارد اما نسبت به همتای آلمانی مشهورتر خود، سر متفاوتی دارد و دارای پاهای درازتر و استخوان بندی ظریف تری است.

تاریخچه بلژین مالینویز

مالینویزها از مدت ها پیش در سرزمین اصلی خود به عنوان یک سگ گلۀ بی همتا شناخته شده اند. آنها ابتدا توسط علاقمندان سگ که بیشتر در فکر تولید سگهایی با خصوصیات کاری تمام عیار بودند پرورش یافتند. این تأکید بر کارایی، مالینویز را به سگهای گلۀ مناسبی برای دامداران و گله داران بلژیکی تبدیل کرد.

در سال 1911 بود که مالینویز برای اولین بار به آمریکا آورده شد. آنها در اینجا شکوفا شدند تا زمانی که جنگ جهانی دوم، به واردات نمونه های آمادۀ تولید مثل آنها از اروپا پایان داد. این نژاد در سالهای پس از جنگ تا اوایل دهه 1960، زمانی که طرفداران مالینویز، روند تکمیل جمعیت آمریکایی این نژاد را آغاز کردند، کمرنگ بود.

مالینویز ها هنوز به عنوان سگهای گله برای انواع مختلف دام، ارزشمند هستند، اما کارایی بالا و اشتیاق بالای آنها باعث شده است که در بسیاری از مشاغل و فعالیت های دیگر وارد شوند. آنها پس از اینکه به عنوان K-9 پلیس و ارتش بکار گرفته شدند، بسیار مورد توجه قرار گرفتند. آنها با چنان تمایزی خدمت کرده اند که بنای یادبود سگهای نظامی در فایتویل، کارولینای شمالی، دارای یک مجسمۀ برنزی از بلژین مالینویز در اندازۀ واقعی است.

تغذیه سگ بلژین مالینویز

بلژین مالینویز باید با غذای سگ با کیفیت بالا، خواه بصورت تجاری تولید شده باشد و یا با نظارت و تأیید دامپزشک، در منزل تهیه شده باشد، تغذیه شود. هر رژیم غذایی باید متناسب با سن سگ (توله سگ، بزرگسال یا مسن) باشد. برخی از سگ ها مستعد اضافه وزن هستند، بنابراین میزان کالری و میزان وزن سگ خود را تحت نظر داشته باشید. خوراکی های تشویقی می تواند کمک مهمی در آموزش باشد، اما استفاده از مقدار زیاد آنها می تواند باعث چاقی شود. در مورد اینکه کدامیک از غذاهای انسانی برای سگ ها بی خطر هستند و کدامیک مضر هستند، بیشتر بیاموزید. اگر در مورد وزن یا رژیم غذایی سگتان نگرانی دارید با دامپزشک خود مشورت کنید. آب تمیز و تازه باید همیشه در دسترس بلژین مالینویز باشد.

آراستن سگ بلژین مالینویز

مراقبت از پوشش کوتاه و ضدآب مالینویز کاملاً آسان است. برس کشیدن گاه به گاه با یک برس متوسط​​، دست یا دستکش مخصوص لاستیکی، باعث زیبایی ظاهری سگ می شود، همچنین باعث رشد موهای جدید و توزیع چربی های پوست در سراسر پوشش می گردد. مالینویز دو بار در سال ریزش مو دارد. در این دوره ها، برس کشیدن روزانه با یک برس نرم، به تمیز کردن موهای شل شده کمک می کند. مانند همه نژادها، ناخن های مالینویزها نیز باید مرتبا کوتاه شوند، زیرا ناخن های بیش از حد بلند می تواند باعث درد و همچنین مشکلاتی در راه رفتن و دویدن می شود.

تمرین سگ بلژین مالینویز

مالینویزی ها به عنوان نژادی بسیار باهوش، ورزشکار، عضلانی و بی نهایت فداکار، باید از نظر روحی و جسمی با صاحب خود ارتباط برقرار کنند. این نژاد، سگی نیست که بتواند در حیاط خانه رها شود و پیاده روی روزانه نیز برای او کافی نیست. ورزش، و البته مقدار کافی آن، ترجیحا در کنار صاحب خود، نقش مهمی در خوشبختی این نژاد دارد. محروم کردن یک مالینویز از فعالیت و همراهی با صاحب خود، محروم کردن او از دلایل وجودی اوست. مالینویزی ها دوندگان و همراهان خوبی در پیاده روی و دوچرخه سواری هستند و در مسابقات چابکی، ردیابی، گله داری، اطاعت پذیری و مسابقات شوتیزهوند (محافظت)، بسیار عالی عمل می کنند.

آموزش سگ بلژین مالینویز

مانند بسیاری از نژادهای سگهای گله، مالینویز ها نیز تمایل زیادی به دنبال کردن طعمه ها دارند و به شدت به اشیاء در حال حرکت علاقه مند هستند. این ویژگی می تواند منجر به تعقیب کودکان، وسایل نقلیه یا سایر حیوانات شود، بنابراین باید از طریق آموزش، آنها را به فعالیت های قابل قبول هدایت کرد. آموزش های جامعه پذیری اولیه و آموزش اطاعت پذیری از موارد ضروری برای این نژاد است.

سلامت سگ بلژین مالینویز

مالینویزها به طور کلی یک نژاد سالم هستند و یک پرورش دهنده مسئول، نمونه های تولید مثل خود را از نظر مشکلات سلامتی مانند دیسپلازی مفصل ران و زانو و برخی مشکلات چشمی غربالگری می کند. مانند همه نژادها، گوش های آنها نیز باید به طور منظم از نظر وجود عفونت بررسی شوند و دندان ها نیز باید بطور مرتب مسواک زده شوند.

تست های بهداشتی توصیه شده :

 • ارزیابی لگن
 • ارزیابی زانو
 • معاینه قلب
 • ارزیابی چشم
 • ارزیابی پوست و مو
 • سلامت دندان و لثه

بلژین مالینویز

سگ بلژین مالینویز

خرید سگ بلژین مالینویز 

خرید نژاد سگ بلژین مالینویز

خرید بلژین مالینویز 

قیمت بلژین مالینویز 

قیمت توله بلژین مالینویز 

قیمت و خرید بلژین مالینویز نر 

قیمت و خرید بلژین مالینویز ماده

بلژین مالینویز