بریتیش شورت هیر British Shorthair

بریتیش شورت هیر British Shorthair

بریتیش شورت هیر
بریتیش شورت هیر British Shorthair
عکس بریتیش شورت هیر

گربه بریتیش شورت هیر

بریتیش شورت هیر

گربه بریتیش

 

گربه بریتیش شورت هیر

  • قد : بین 56 تا 63 سانتی متر

  • وزن : بین 3 تا 9 کیلوگرم

  • طول عمر : 12 تا 17 سال

کاملا برازنده، با توداری انگلیسی، گربۀ بریتیش شورت هیر صدای آرامی خواهد داشت و یک همراه کم چشم‌داشت خواهد بود . گرچه بریتیش شورت هیر بیش‌ از حد عاطفی نخواهد بود، منتها دلبستگی خواهد داشت که با همگی خوش برخورد خواهد بود .

 آنها گربه‌ های ملایمی هستند‌ و جانواران دیگر را در خانه بخوبی تاب می آورند، و حتی اگر‌ در هر فرصتی به دنبال‌ آغوش‌ باشند، از یک نوازش‌ آرام‌ شادمان می گردند. در حالی‌ که تعدادی از گربه‌ها‌ برای‌ جستن و پریدن به پیرامون شهرت‌ دارند، بریتیش شورت هیر تمایلی به این کار‌ها‌ نخواهد داشت.

 درصورتی‌که در پی یک رفیق عالی هستید‌ که خاموش بنشیند و کار‌های‌ آزار‌ دهنده انجام‌ ندهد، این نژاد‌ می تواند گربۀ خوب شما باشد‌ .

تاریخچه گربه بریتیش شورت هیر

شاید‌ این را آگاه نشده باشید، ولی احتمالاً با بریتیش شورت هیر بزرگ‌ شده‌ اید. او گربۀ ناقلا “گربۀ چکمه‌ پوش” و گربه‌ طنزآمیز چشایر در “آلیس در سرزمین‌ عجایب” است‌. بریتیش شورت هیر اهل انگلیس بوده است. با تجلی نمایشگاه های گربه در دوره ویکتوریا، علاقه‌ مندان به گربه‌ شروع‌ به تعلیم گربه‌ها‌ با یک استاندارد‌ مخصوص و حفظ شجره نامۀ آنها کردند. 

در نخستین نمایشگاه گربه‌ ها، بریتیش شورت هیرها تنها گربه‌ های دارای شجرنامه بودند که به عرضه گذاشته شده‌ بودند. تمام گربه‌ های دیگر به آسانی با گونه یا رنگ پوشش‌ خویش وصف شده‌ بودند. 

دو نبرد جهانی، این نژاد‌ را ویران‌ نمود و پس از جنگ‌ جهانی دوم تعداد‌ اندکی بریتیش شورت هیر باقی‌ وجود داشت. با کمک‌ نژاد‌های‌ دیگر، شورت هیر، همانطور که در انگلیس نامیده می‌شود‌، زنده‌سازی شد. کانون آمریکایی گربه‌ ها، بریتیش شورت هیر را در سال 1967 به رسمیت شناخت‌، منتها کمیسیون گربه‌ سانان ، آن را تا سال 1980 مورد‌ قبول قرار نداد. البته اکنون‌، همۀ کمیسیون های گربه، این نژاد‌ را به رسمیت می شناسند.

شخصیت گربه بریتیش شورت هیر

بریتیش شورت هیر خلق‌ و خوی‌ نرم و آسانگیر دارد‌ که او را به یک همراه خانوادگی‌ خیلی خوب تبدیل‌ می کند‌. او از صمیمیت و محبت لذت‌ می برد، منتها گربه‌ ای که زیاد از حد توجه‌ بخواهد نمی باشد. می توانید توقع داشته باشید که در طول روز‌ شما را در حوالی خانه‌ پیگیری کند‌ و هر نقطه ای که مکث بکنید در همان نزدیکی مستقر‌ شود‌ .

 هماهنگ‌ با توداری انگلیسی، بریتیش شورت هیر صدایی آرام‌ خواهد داشت و یک همراه کم انتظار است‌. او احتیاج‌ به گذاشتن‌ روی زانوهاست، هرچند دوست‌ دارد‌ که پیش شما بنشیند. او گربه‌ بزرگی‌ محسوب‌ می‌شود‌ و اشتیاقی به آغوش گرفتن‌ و گردانده شدن‌ نخواهد داشت. سطح‌ فعالیت‌ این گربه‌ میانه می باشد. 

او در دوره نابالغی گربه‌ ای پرانرژی می باشد، منتها معمولاً از یک سالگی شروع‌ به یکجا‌ نشستن می کند‌. یک بریتیش شورت هیر بزرگ‌ و بالغ معمولاً کم جنب و جوش است‌، منتها نر‌های‌ جوان گاهی‌ اوقات‌ رفتار‌های‌ غیره منتظره ای دارند. 

وقتی‌ در طول خانه‌ تحرک دارند، می توانند صدایی مانند به یک گله‌ فیل‌ ایجاد‌ کنند. بریتیش شورت هیر بندرت خرابکاری انجام میدهد. راه‌ و روش‌ آنها بیشتر‌ مانند به روش‌ یک فرمانروای خوب می باشد، نه یک طرفدار فوتبال. آنها با اعتماد‌ به نفس‌ از مهمانان استقبال‌ می کنند

بهداشت و سلامتی گربه بریتیش شورت هیر

گربه‌ های این نژاد‌ و نژاد‌های‌ آمیخته با آنها، هر دو دارای مشکلات گوناگون سلامتی‌ می باشند که ممکن‌ است‌ ماهیت‌ ژنتیکی داشته باشد‌. مشکلاتی که در بریتیش شورت هیر مشاهده‌ شده‌ است‌ شامل‌ التهاب لثه و کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک بوده است که هر دو می توانند هر نژادی را گرفتار کنند.

مراقبت از گربه بریتیش شورت هیر

پوشش‌ کوتاه‌ و لخت بریتیش شورت هیر با برس کشیدن‌ یا شانه زدن‌ هفتگی به منظور از بین‌ بردن‌ موهای مرده‌، رسیدگی‌ راحتی‌ دارد‌ و استحمام‌ به ندرت‌ لازم‌ خواهد شد.

با مسواک‌ زدن‌ منظم می توانید از پیدایش بیماری‌ پریودنتال جلوگیری بکنید. رعایت‌ بهداشت‌ روزانه ی دندان ها بهترین‌ گزینه است‌، منتها مسواک‌ زدن‌ هفتگی نیز‌ از هیچ‌ چیز‌ بهتر‌ است‌. هر دو هفته یکبار ناخن های گربه ی خویش را کوتاه‌ کنید‌. گوشه ی چشم ها را با پارچه ای نرم و خیس تمیز کنید‌ تا هرگونه ترشحات اضافی‌ برطرف‌ بشود. برای‌ هر چشم از یک بخش جداگانه‌ ای از پارچه استفاده‌ نمائید تا ریسک گسترش‌ عفونت‌ را به حداقل‌ برسانید.

گوشها را به شکل هفتگی بررسی‌ نمائید. چنانچه کثیف‌ به نظر‌ می رسند، آنها را با یک پنبه یا پارچۀ نمناک و نرم که با مخلوط‌ 50 -50 سرکه ی سیب و آب گرم نمناک شده‌ است‌، پاکیزه نمائید. از گوش پاکن های پنبه ای که می توانند باعث‌ صدمه زدن‌ به قسمت‌های‌ داخلی‌ گوش شوند‌، به هیچ وجه استفاده‌ نکنید.

جعبۀ جای خواب گربه بریتیش شورت هیر را کاملا تمیز‌ نگه دارید. گربه‌ها‌ در مورد‌ سلامت و بهداشت محل‌ خوابیدن‌ خود‌ زیادی حساس‌ می باشند.

بهتر‌ خواهد بود، بریتیش شورت هیر را صرفا در درون منزل نگه دارید تا از او در برابر‌ مریضی های قابل انتقال‌ توسط‌ گربه‌ های دیگر، حملۀ سگ ها‌ و سایر‌ خطرات دیگری که گربه‌ های بیرون از خانه را تهدید می کند‌، از قبیل برخورد‌ با ماشین‌ و غیره، محافظت‌ نمائید. همچنین‌ یک بریتیش شورت هیر که به بیرون‌ از خانه می رود‌ ممکن است‌ با ریسک دزدیده شدن‌ به وسیله شخصی‌ که مایل‌ به داشتن یک گربه ی زیبا‌، بدون‌ پرداخت هزینه‌ است‌، روبرو‌ شود.

 

رنگ و آراستن پوشش گربه بریتیش شورت هیر

بریتیش شورت هیر انگلیسی با پوشش‌ کوتاه‌ و ضخیم‌، سر و گونه‌ های گرد، چشمان بزرگ‌ گرد‌ و جثه گرد‌؛ به هیچ‌ چیز‌ بیشتر از یک خرس‌ عروسکی تشابه نخواهد داشت. بدن‌ او جمع‌ و جور‌ منتها قدرتمند‌ با سینه‌ ای پهناور است‌، پا‌های‌ او قرص با چنگال های گرد است‌ و دارای یک دم ضخیم با نوک‌ گرد‌ است‌. پوشش‌ این نژاد‌ تقریباً به هر رنگ یا الگویی که بخواهید وجود دارد‌، از جمله یاس‌ بنفش‌، شکلاتی، سیاه‌، سفید‌، خال دار، موج‌ دار و بسیاری‌ دیگر از الگو‌ها‌. بهترین‌ رنگ شناخته‌ شده‌، آبی (خاکستری) است‌ و گاهی‌ اوقات‌ این گربه‌ها‌ تحت‌ عنوان بلوز (آبی های) انگلیسی شناخته‌ می شوند‌.

گربه های بریتیش شورت هیر تا 3 تا 5 سالگی به بلوغ جنسی و جسمی کامل نمی رسد.

رابطه گربه بریتیش شورت هیر با کودکان و سایر حیوانات خانگی

این گربه‌ خوش‌خلق کاملا برای‌ زندگی در خانواده‌ های دارای کودک و سگ های دوستدار گربه‌، مناسب‌ خواهد بود. او توجهی را که از سوی کودکانی که مودبانه‌ و با احترام‌ با او رفتار‌ می کنند را دوست‌ دارد‌ و حرکات‌ ناشیانه ی کودکان نو پا‌ را می بخشد. بر کودکان خردسال‌ خود‌ نظارت‌ داشته باشید و به آنها نشان‌ دهید که چطور می توانند گربه‌ها‌ را به خوبی‌ نوازش‌ کنند. به جای‌ نگه داشتن یا در آغوش گرداندن‌ گربه‌، بگذارید بچه ها‌ روی زمین‌ بنشینند و او را نوازش‌ کنند. گربه‌ های دیگر، این تعادل‌ را برهم‌ نخواهند زد. برای‌ بهترین‌ نتیجه‌، دایماً حیوانات‌ خانگی‌، حتی گربه‌ های دیگر را به آرامی و در یک محیط‌ کنترل‌ شده‌ به هم معرفی‌ کنید‌.

بریتیش شورت هیر British Shorthair