بردر کالی Border Collie

بردر کالی Border Collie

بردر کالی
بردر کالی
بردر کالی

 

  • مهربان ، پر انرژی و هوشمند

  • قد : بین 48 تا 56 سانتی متر در نرها و بین 46 تا 53 سانتی متر در ماده ها

  • وزن : بین 14 تا 36 کیلوگرم در نرها و بین 14 تا 25 کیلوگرم در ماده ها

  • طول عمر : 12 تا 15 سال

  • گروه : گله

بُردر کالی با سخت کوشی بسیار درخشان، یک سگ شگفت انگیز است – شاید برای صاحبانی که وقت، انرژی یا وسیلۀ کافی برای مشغول کردن آنها ندارند، کمی شگفت انگیزتر باشد-. این سگهای پرانرژی پس از اینکه روز کاریشان تمام شد برای زمان نوازش، آرام می گیرند.

بردر کالی ها گله دارانی با اندازۀ متوسط و ورزشی هستند که 46 تا 56 سانتیمتر در راستای شانه ارتفاع دارند. ظاهر کلی آنها، نشاندهندۀ یک کارگر عضلانی اما زیرک است که جذابیت آن با مدهای زودگذر از بین نمی رود. هم دارای پوشش خشن و هم صاف هستند که در رنگها و نقشهای متنوعی دیده می شوند. چشمان بادامی آنها کانون یک ظاهر هوشمندانه است – بردر، با یک نگاه عمیق، معروف به “چشم گله” است که علامت مشخصه این نژاد است. بردرها، در حال حرکت، در میان چابک ترین، متعادل ترین و با استقامت ترین نژادهای دنیای سگها هستند. هوش ، ورزشکاری و آموزش پذیری بردر بهترین نتیجه را در آموزش چابکی به ارمغان می آورد. داشتن کاری برای انجام، مانند تمرینات چابکی – یا کار گله داری یا اطاعت پذیری – کلید خوشبختی بردر است. در میان دوستان، رفتاری دوستانه دارند اما ممکن است با افراد غریبه راحت نباشند.

ظاهر عمومی سگ بردر کالی

بردر کالی یک سگ کاملاً متعادل و متوسط با ظاهری ورزشی است که سبک و چابکی را به اندازه مساوی با صدا و قدرت نشان می دهد. بدن سخت و عضلانی آن ، حرکتی بدون زحمت و استقامت بی پایان را به شما القا می کند. بردر کالی بسیار باهوش است، ظاهر مشتاق و هوشیار آن از ویژگی های بسیار مهم این نژاد است. 

هر جنبه ای از ساختار یا خلق و خو که مانع توانایی این سگ به عنوان یک سگ گله شود باید به شدت به عنوان نقص محسوب شود. بردر کالی، یک سگ گلۀ واقعا طبیعی و بکر است که خصوصیات آن در اینجا توضیح داده شده است. زخم های قابل افتخار و دندانهای شکسته در حین انجام وظیفه، قابل قبول است.

تاریخچه سگ بردر کالی

در روزهای شکوه و عظمت امپراتوری روم، امپراطوران، پی در پی نقشه هایی برای حمله و فتح انگلیس تهیه می کردند. اما، به دلایل مختلف – قیام در سایر قسمت های امپراتوری یا تغییر اوضاع سیاسی – این برنامه ها از رده خارج می شدند. سرانجام، در سال 43، امپراتور کلادیوس این آرزوی دیرینه فتح را تحقق بخشید.

اشغال انگلیس توسط رومی ها، تقریباً بر همه جنبه های زندگی انگلیسی ها تأثیر زیادی داشت. این تاثیرات شامل پرورش سگ نیز بود. لژیونهای اشغال کننده، منبع غذایی خود را به همراه آورده بودند: دامها. و برای کنترل دامها، مطمئنا سگ های گله بهترین راه حل بودند. سگهای گله بزرگ و استخوان دار و سنگین توسط رومی ها وارد شدند و برای بیش از سه قرن به عنوان جزئی از چشم اندازهای انگلیس ثابت باقی ماندند.

در طول انحلال طولانی و آهستۀ امپراتوری روم، مهاجمان خشن وایکینگ نیز به نوبه خود به انگلیس حمله کردند. آنها نیز سگهایشان را به همراه آوردند. اینها گله دارانی کوچکتر، سریعتر و از نوع اسپیتز بودند و از نژاد سگهای معاصر مانند سگهای گلۀ ایسلندی بودند. آمیزش سگهای قدیمی رومی و اسپیتزهای وایکینگ، گله دارانی جمع و جور و چابک تولید می کند که برای کار در مناطق مرتفع تپه ای و سنگلاخی اسکاتلند و ولز مناسب هستند. بدین ترتیب تاریخچه بردر کالی آغاز شد.

بردرها را بزرگترین گله داران جهان می نامند و هر کسی که آنها را در هنگام کار دیده باشد – با جاروب کردنهای گسترده، خیزها و خزش های در خفا و انفجارهای پر انرژی – باید با این مسئله موافقت کند. وقتی چوپانی رویای یک سگ کامل را دارد، می توانید شرط ببندید که یک بردر در نظر دارد.

همانطور که در فیلم “عزیزم” جاودانه شده است، بردر برای بیش از صد سال است که بر رقابت نژادهای سگ گله در جزایر انگلیس، حاکم است. بردرها همچنین بر سطح قهرمانی ورزشهای سرعت و چابکی حاکم هستند و به طور معمول در لیست های باهوش ترین نژادهای سگ جهان قرار دارند.

بردر کالی در سال 1995 به گروه سگهای گلۀ AKC پیوست.

تغذیه سگ بردر کالی

بردر کالی باید با غذای سگ با کیفیت بالا، خواه بصورت تجاری و یا در خانه با نظارت و تأیید دامپزشک تهیه شده باشد، تغذیه شود. هر رژیم غذایی باید متناسب با سن سگ (توله سگ، بزرگسال یا مسن) باشد. برخی از سگ ها مستعد اضافه وزن هستند، بنابراین میزان کالری و وزن سگ خود را تحت نظر داشته باشید. 

خوراکی های تشویقی می تواند کمک مهمی در آموزش باشد، اما دادن مقدار زیادی از آنها می تواند باعث چاقی شود. در مورد اینکه کدامیک از غذاهای انسانی برای سگ ها بی خطر است و کدام یک مضر است بیشتر بیاموزید. اگر در مورد وزن یا رژیم غذایی سگتان نگرانی دارید با دامپزشک خود مشورت کنید. آب تمیز و تازه باید همیشه در دسترس بردر کالی باشد.

آراستن سگ بردر کالی

در نژاد دو نوع پوشش وجود دارد. پوشش مجعد دارای طول متوسط و پر دار است، در حالی که پوشش صاف، کوتاه و خشن تر است. هر دو پوشش متراکم و در برابر آب و هوا مقاوم هستند. 

نظافت برای هر دو یکسان است: برس کشیدن یک یا دو بار در هفته و در صورت لزوم بیشتر، برای جلوگیری از درهم رفتگی، پیچ خوردگی، کثیفی و بقایای پوشش. در طول فصل ریزش، برس کشیدن روزانه ضروری است. مانند همه نژادها، ناخن های بردر نیز باید به طور مرتب کوتاه شوند.

تمرین سگ بردر کالی

این نژاد، پرتحرک و پر جنب و جوش و بسیار پرانرژی است و تنها یک پیاده روی در اطراف بلوک ساختمانی یا یک بازی سریع در حیاط منزل، نیاز به ورزش روزانۀ آن را برآورده می کند. آنها وقتی کار و مکانی برای دویدن داشته باشند خوشبخت هستند. یک بردر کالی که کار نمی کند باید هر روز تمرینات شدیدی داشته باشد. 

واضح است که این نژاد، برای یک مالک فعال مناسب است و نه کسی که ترجیح می دهد در خانه بماند یا به طور مکرر دور از خانه است. بردرها غالباً در رویدادهای سگهای گله شرکت می کنند (و در آنها برتری می یابند)، نیازی به گفتن نیست که آنها در رقابتهای اطاعت پذیری، چابکی، رالی و مسابقات ردیابی و ورزش هایی مانند پرواز دیسک و توپ، موفق هستند.

آموزش سگ بردر کالی

آموزشهای اولیه اجتماعی شدن به طور خاص و بطور مثبت قرار گرفتن در معرض طیف گسترده ای از افراد و موقعیت ها از همان اوایل دوران کودکی تا حدود هفت ماهگی، برای بردر کالی بسیار حیاتی است. آموزش اطاعت پذیری که زودهنگام شروع شود و در طول زندگی ادامه یابد، بردر را خوشحال نگه داشته و تحریکات ذهنی لازم را برای او فراهم می کند.

 بردر کالی ها بسیار باهوش و بسیار آموزش پذیر هستند و در فعالیت هایی مانند گله داری، اطاعت پذیری و چابکی فوق ستاره هستند. به دلیل گرایش آنها به گله حیوانات و افراد، آنها بهترین عملکرد خود را در مقابل کودکان بزرگتر و خوش رفتار دارند. آنها خانواده خود را دوست دارند اما ممکن است در مقابل غریبه ها تا حدودی محتاط باشند.

سلامت سگ بردر کالی

بردر کالی به طور کلی یک نژاد بسیار مقاوم و سالم است و یک پرورش دهنده مسئول، نمونه های آمادۀ تولید مثل این نژاد را برای مشکلات سلامتی مانند دیسپلازی مفصل ران، آتروفی پیشرونده کلیه، ناشنوایی، صرع، ناهنجاری کولای چشم، لیپو فاسینوزین سرویید عصبی و سندرم نوتروفیل، غربالگری می کند. گوش های بردر کالی ها باید به طور مرتب از نظر عفونت بررسی شود و دندان هانیز باید به طور مرتب مسواک زده شوند.

 

تست های بهداشتی توصیه شده :

  • ارزیابی لگن
  • ارزیابی چشم پزشکی

آیا میدانستید؟!

یک بردر کالی در فیلم موفق “عزیزم” حضور داشت، فیلمی درباره خوکی که از یک بردر به نام فلای به عنوان مادر، یاد می گیرد که چگونه گله داری کند.

رابرت برنز، شاعر قرن هجدهم اسکاتلند، جوهر بردر کالی را به طور دقیق توصیف کرده و آن را “صادق” و “وفادار” نامیده است.

در نیمه دوم قرن 19، ملکه ویکتوریا یک بردر کالی را مشاهده کرد و به یک علاقه مند فعال بردرها تبدیل گردید (از این نقطه به بعد، تفاوت بین کالی و بُردر کالی آغاز شد).

بردر کالی

 سگ بردر کالی

سگ بردر کولی فروشی

سگ بردر كالي

سگ نژاد بردر کالی

توله سگ بردر کالی

فروش سگ بردر کالی

مشخصات سگ بردر کالی

تربیت سگ بردر کالی

سگ نژاد بردر کالی فروش

اندازه سگ بردر کالی

سگ بردر کالی

سگ بردر کولی فروشی

سگ بردر كالي

سگ نژاد بردر کالی

توله سگ بردر کالی

فروش سگ بردر کالی

مشخصات سگ بردر کالی

تربیت سگ بردر کالی

سگ نژاد بردر کالی فروش

اندازه سگ بردر کالی

سگ بردر کولی فروشی

سگ بردر کولی فروش

سگ بردر كالي

سگ بردر كالي

سگ بردر کالی

سگ بردر کالی قیمت

سگ بردر کولی فروشی

سگ نژاد بردر کالی

سگ نژاد بردر کالی فروش

خرید سگ نژاد بردر کالی

توله سگ بردر کالی

خرید توله سگ بردر کالی

فروش توله سگ بردر کالی

فروش سگ بردر کالی

قیمت سگ بردر کالی

فروش نژاد سگ بردر کالی

خرید توله سگ بردر کالی

خرید سگ نژاد بردر کالی

فروش توله سگ بردر کالی

مشخصات سگ بردر کالی

قیمت سگ بردر کالی

فروش سگ بردر کالی

فروش نژاد سگ بردر کالی

قیمت سگ بردر کالی در ایران

فروش توله سگ بردر کالی

تربیت سگ بردر کالی

سگ نژاد بردر کالی فروش

اندازه سگ بردر کالی

خرید سگ بردر کالی

خرید توله سگ بردر کالی

خرید سگ نژاد بردر کالی

Border Collie